HAYATIN SÜRÜŞÜ

  • 116 SHARES

Hayalinizdeki otomobile sahip olmaya hazır mısınız? 3778 parçayı birleştirerek başlayın lütfen.

Sınırlı sayıda üretilen Ferrari Daytona SP3’ünüzü evinizin içine almanız artık mümkün. Ferrari, LEGO’nun minyatürleştirme sürecine katılan son marka oldu. LEGO tasarımcıları ile Ferrari ekibinin birlikte yarattığı yeni LEGO® TechnicTM Ferrari Daytona SP3, sınırlı sayıda üretilen 599 süper otomobilin 3778 parçadan oluşan 1:8 ölçekli bir maketi. 3778 parçayı tek tek birleştirmek, neden bu çabaya değdiği konusunda LEGO ve Ferrari tutkunlarına gerçek bir perspektif kazandıracak. Yeniden yaratım sürecinin hevesliler için hızlı bir mühendislik kursu olduğuna şüphe yok; bu model, tasarım ve aerodinamik bakımından bir Daytona’nın bu ölçekte elde edebileceğiniz en gerçekçi versiyonu. Kesin konuşmak gerekirse, model 14 cm yüksekliğinde, 59 cm uzunluğunda ve 25 cm genişliğinde. Her bir otomobil, Lego Owners Club’ta bazı özel ödüller kazanmayı sağlayan kendine özgü bir seri numarası barındırıyor.

Detaylı yaklaşımdan kasıt şu ki bu model, vites kulakçığı olan fonksiyonel bir 8-vitesli ardışık şanzıman, pistonları hareketli bir V12 motor ve çarpıcı gri lake jantlarıyla göz dolduruyor. Bu yaklaşım dış tasarımla da sınırlı değil. Kelebek kapıları açtığınızda, şoför koltuğunun önündeki direksiyonda şahlanan at logosu bile var. Ferrari bu modele özel hava kutuları kullandığından, LEGO da bunları kendi tasarımına ekledi. LEGO Group CEO’su Niels B. Christiansen’in şöyle diyor: “Bu model, Ferrari ile LEGO Group değerlerinin kalbinde yatan mükemmellik arayışının bir ispatı. Tasarımında hiçbir detay atlanmadı ve mühendislik eğitimi almış biri olarak, böylesi küçük bir ölçekte modelin detaylarına ve kesinliğine gösterilen özenden çok etkilendim. Hayranların mükemmel bir yarış arabasının bu çarpıcı örneğini oluşturarak hayallerini gerçeğe dönüştürmelerine yardımcı olurken Ferrari’yle iş birliği kurabildiğimiz için çok şanslıyız.”

LEGO Technic Ferrari Daytona SP3, Lego’nun Technic Ultimate Car konseptine eklenen 4. model. LEGO farklı otomobil markalarıyla iş birlikleri kurdu ve her iki yılda bir yeni modeller piyasaya sürdü. Marka 2016’da ilk olarak 42056 Porsche 911 GT3 RS modelini tanıttı. Onun ardından 2018’de 42083 Bugatti Chiron ve 2020’de de 42115 Lamborghini Sián FKP 37 geldi.

LEGO Technic Ferrari Daytona SP3 dünyadaki bütün LEGO mağazalarında bulunabiliyor. 1 Haziran’dan itibaren de dünya çapındaki pek çok perakendecide 349,99 sterlin fiyat etiketi ile satışa sunuldu. Gerçek bir LEGO meraklısıysanız ve yukarıdaki bilgiler sizi heyecanlandırdıysa, bu iş birliğinin hikayesini resimli büyük boy bir kitaptan da okumanız mümkün. 240 sayfalık ciltli Ferrari Daytona SP3 The Sense of Perfection kitabı, bu minyatür süper otomobilin yaratım sürecini detaylarıyla anlatıyor. İş birliği sürecinin üç aşaması olan konsept oluşturma, tasarlama ve üretim, LEGO Group’la, Ferrari tasarımcılarıyla ve LEGO Group’un üçüncü nesil sahibi Kjeld Kirk Kristiansen’le yapılan röportajlarla detaylandırılıyor.