DÖRDÜNCÜ EDİSYON

  • 86 SHARES

Prada’nın müzik, yemek ve sohbetlerin yanı sıra kültürel deneyim sunan, çağdaş sanata odaklandığı Prada Mode’un bu sene gerçekleştirdiği dördüncü edisyonu hakkında bilinmesi gerekenler.

Dünyanın farklı noktalarında sunduğu etkinlikleriyle her sene küresel bir kültür hafızası yaratan Prada Mode, Aralık 2018’de Freehand Miami’de düzenlenen açılışının ardından 2019’un Mart ayında Art Basel Hong Kong vesilesiyle rotasını Asya kıtasına çevirmişti. Takvimler 2020 Ocak ayını gösterdiğinde ise marka bu sefer Avrupa kıtasına dönerek, Paris Haute Couture’ün açılışıyla beraber 1893 Belle Époque restoranı Maxim’i bu senenin lokasyonu ilan etti. Prada Mode bu seneki temasını yapay zekaya adarken, araştırmacı Kate Crawford ve sanatçı Trevor Paglen’in iş birliği içerisine girerek güncel bilgilerle yapay zekanın geçmiş ve geleceğini eleştirisel bir perspektif ile sundukları Making Faces adlı enstalasyona da yer verildi.

Etkinlikte kendine yer edinen canlı ve görsel performansların yanında temaya uygun başlıkların geçmişten günümüze kadar irdelendiği konuşma ortamları yaratıldı. Yapay zekanın yüz tanıma teknolojine odaklanan Prada Mode 2020 özellikle yüz ve çehrenin tarihçesinden bu ikilinin ilişkilendirildiği sosyolojik kavramların da analizlerine değinen konuşmacılara yer verdi. Kültür ve güncel konuların bir arada tartışıldığı zarif bir ortam yaratan Prada’nın 2021 yılında gerçekleşecek etkinliğinin lokasyonu ve teması ise şimdiden merak konusu.