CARLO SCARPA BİRİKİMİ

  • 279 SHARES

Carlo Scarpa’nın hayatı ve işlerini kapsayan “Carlo Scarpa: Beyond Matter”, İtalyan mimara ait en güncel antoloji olarak kabul edilebilir.

Rizzoli yayınlarından 23 Mart’ta çıkması planlanan “Carlo Scarpa: Beyond Matter”, 224 sayfasının içine İtalyan mimarın projelerini sığdırmaktan çok daha fazlasını amaçlıyor. Mimarın Venedik, Treviso, Verona ve Bologna’daki projelerinin bu kitap için özel olarak yeniden fotoğraflandığı içerik, Scarpa’nın form ve ışıktan her daim yardım alarak şekillendirdiği materyal algısını örneklendirmekte. Scarpa elinden çıkan her yapı ve tasarıma ait bilgilendirmelerinde olduğu kitap, sadece görsel hafızaları meşgul etmekle kalmayıp, İtalya’nın tasarım kültürünü derinlemesine analiz etmekte.

Yazarlığını iç mimar Patrizia Piccinini’nin üstlendiği “Carlo Scarpa: Beyond Matter”da ayrıca son söz olarak Scarpa’nın oğlu Tobia Scarpa’nın kitap için özel hazırladığı bir metne de yer veriliyor. Scarpa şu an Treviso’da babasına adanacak olan Scarpa müzesinin tasarımcılığını üstlenmekte. Kitap 23 Mart’ta satışa çıkacak.