BİR SNEAKER ANTOLOJİSİ

  • 73 SHARES

“Stan Smith: Some People Think I’m A Shoe” ismi ile kendini tümüyle ifade edebilme yetisine sahip bir kitap. Ünlü tenisçi Stan Smith ayakkabının fanları için isim karmaşasını yeni kitabında açıklamakta.

Kitap Stan Smith’in kendisi ve ismine adanan spor ayakkabı ile ilgili olsa da, sayfalarını çevirdikçe karşınıza çıkacak isimlerin sporcuyla sınırlı olmadığını anlıyorsunuz. Zira spor yazarı Richard Paul Evans’ın katkılarının ve şarkıcı Pharrel Williams’ın önsözünün de olduğu antoloji, Stan Smith’i bir sporcu ve bir spor ayakkabıdan çok kült mertebesine erişmiş bir isim olarak inceliyor. Juergen Teller’ın portre serisine de yer veren kitap, Stan Smith’in bir tenis oyuncusundan ziyade bir ayakkabı olarak biliniyor oluşuna, Smith’in kendi dilinden esprili bir bakış açısıyla dikkat çekiyor.

1970’lerden beri popüler olan spor ayakkabısı, Amerika’nın en iyi tenisçilerinden birinin ismini alma hikayesinin yanı sıra, Adidas’ın çeşitli sanatçılarla yaptığı işbirlikleri ile de popülerleşen bir tasarım. Bu noktada bu kolaborasyonlarda yer alan sanatçılara, moda tasarımcılarına ve sporculara da kitapta birçok sayfa ayrılıyor. İçinde Colette, Yohji Yamamoto, Raf Simmons gibi isimlerden anektodların da olduğu Rizzoli basımı bu kitap tamı tamına 336 sayfa. Poüler kültürden, rap şarkılarının sözlerine kadar sneaker’ın günümüzde geldiği popülerliğe ve belki de takım elbiselerin bile altına giyilebilmesine yol açan bu tasarım hakkında A’dan Z’ye bilgi sahibi olmak isteyenlerin kütüphanesine eklenmeli.