BİR İDEAL OLARAK PROVENCE

  • 268 SHARES

Assouline’in seyahat serisinin en yeni üyesi “Provence Glory”, bölgenin çok yönlülüğüne odaklanarak sayfalara sıkıştırılmış bir seyahat turu vadediyor.

Güney Fransa’nın her şehri ve kasabasında farklılıklar sunabilen bölgesi Provence, Assouline’in seyahat edilemeyen dönemlerde okuma yoluyla avunmayı sağlayan seyahat kitapları serisinin en son durağı. Yazarlığını François Simon’un üstlendiği kitap, 312 sayfada tüm Provence’i gezmişsiniz hissiyatı yaratabiliyor. Bölgenin deniziyle ünlü Marsilya ve lavanta tarlaları ile bilinen Valensole gibi  favori durakları, kitapta klişeleştirilmeden detaylandırılırken, Provence’ın sanat ve sanatçılar ile olan ilişkisi de büyük bir kısım ayrılıyor. Cézanne, Van Gogh, Matisse ve Picasso gibi isimlerin işlerinde çokça yer verdikleri bölgeye has ışık, kitabın fotoğraflarına da yansımakta.

Aynı zamanda ev sahipliği yaptığı birçok kültür-sanat festivali de Simon tarafından incelenen başlıklardan. Rencontre d’Arles, Gestival d’Avignon ve Festival d’Aix-en-Provence, kitap aracılığıyla daha fazla bilgi sahibi olabileceğiniz festivallerden sadece birkaçı.