ALBERS’LERE ADANMIŞ BİR MONOGRAF

  • 334 SHARES

Phaidon yayınlarından çıkacak olan “Equal and Unequal”, Josef ve Anni Albers’in ilişkilerinden ilhamla gelişen farklı sanat pratiklerini kapsamlı bir analize tabi tutuyor.

Kasım başında ön siparişini verebileceğiniz “Anni & Josef Albers: Equal and Unequal”, kreatif çifte adanmış en kapsamlı monograf olma özelliğini taşıyor. Josef & Anni Albers Foundation direktörü Nicholas Fox Weber’in yazarlığını üstlendiği 512 sayfalık kitap, çiftin hikayesini en başından alıp, Bauhaus’ta eğitim aldıkları günlerden başlatıyor. Ressam, tasarımcı ve öğretmen kimlikleri ile bilinen Josef Albers’in tekstil sanatçısı ve desen tasarımcısı Anni Albers’in okulda başlayan ilişkisi, ikilinin daha kariyerlerine başlamadan birbirlerinden nasıl ilham aldıklarını ortaya koyuyor.

20. yüzyılın farklı disiplinlerdeki en önemli soyut sanatçılarına dair görsel bir biyografi niteliğindeki içerik, çiftin Amerika’ya göçünün ardından Black Mountain College’daki etkilerini ve Connecticut’taki en üretken olduğu dönemleri de kapsıyor. Albers’lere ait bu görsel biyografiyi, kütüphanenizin sanat ve tasarım kitaplarının kesiştiği bölgede konumlandırmanızı tavsiye ediyoruz.