JAMES BOND’U KİM ÖLDÜREMEZ?

  • 66 SHARES

Gizli ajanın yaşadıklarını göz önüne getirdiğimizde cevapsız bir soru olarak etkisini yitirebilecek bu cümlenin aslında net bir cevabı daha var: Danny Boyle.

Trainspotting, Slumdog Millionaire, 28 Days Later ve The Beach gibi filmlerde yönetmen koltuğunda oturan Danny Boyle, yakın zamana kadar 007’nin yeni maceralarına yelken açmasını sağlayacak Bond 25 için çalışıyordu. Geçtiğimiz gün, oldukça basit bir şekilde Twitter üzerinden yapılan açıklamayla, Danny Boyle’un kreatif kaygılardan mütevellit filmi yönetmeyeceği açıklandı. Bond’un vizyon tarihini merakla bekleyenlerin, belki de biraz daha sabretmesine sebep olacak bu haber, suya atılan bir taş gibi. Zira James Bond rolüne bürüneceği son filmi için kamera karşısına geçen Daniel Craig, bu efsanevi filmin güncelleme gerektirdiğini ve yeni bir isme ihtiyaç duyulduğunu hatırlattı. Yani Craig’in canlandırdığı 007 devrinin sonuna geliyoruz. Üstelik filmin prodüktörü Barbara Brocolli de aynı hissiyata sahip olacak ki, Boyle’un yönetmenliğindeki filmin sonunda James Bond’un ölmesi gerektiğini dile getirdiler.

Kreatif farklılıkların ortaya çıktığı bu noktada, finalin böyle olmayacağını tahmin ediyoruz. Ancak Idris Elba’nın yeni filmde yer almayacağını açıkladığını üzülerek söylemek isteriz. Yeni 007 kim olacak, aynı unvan yeni bir M16 ajanına takdim edilecek mi, serinin macera dozu ne ölçüde değişecek, aklımıza takılan sorulardan sadece birkaçı. Bu soru işaretlerini gidermek için ise şimdilik yapacağınız en iyi şey, geçtiğimiz aylarda Avusturya, Sölden’de açılan ve Spectre filminin en can alıcı sahnelerinden birine konu olan kayak pistinin James Bond Müzesi haline dönüştüğünü aklınızda tutarak, bugüne kadar çekilen filmlerin en iyi detaylarına odaklanan müzeyi ziyaret etmek olabilir.