BİR FISLA…

  • 74 SHARES

Aromaterapinin çeşitli yöntemleri ile elde edilen hissiyat; ruh, beden ve zihin üçlemesi arasındaki dengeyi sağlıyor.

Wellness sektörünün domine etmek istediği organlarımızdan en yenisi burnumuz. Koku alma duyusunun işlevsel yönünü harekete geçirmek yeni bir pratik değil, aromaterapi adı altında yaklaşık 6.000 yıldır uygulanıyor. Mısırlılar bu dönemde aromaterapiyi mumya yapımında kullanırken, Çinliler tanrı ile iletişim kurmak için topladıkları farklı kokulu bitkilerden elde ettikleri yağlar ile, duyunun ilahi bir boyutla özdeşleşmesini aktive ediyorlardı. Kokuların iyileştirici yönünü tarihte ilk kez geçekleştirenlerse Yunanlılar oluyor. Aromaterapi kelimesi zaten Yunanca koku ve terapi kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Milattan önce 1200 yılında Asclepius isimli tıp adamı, bitki köklerinden elde ettiği yağları bir ameliyat sırasında kullanıyor. Homemade Aromaterapi markasının kurucusu Aslı Bilgin’in QP için daha önce bir cümleyle özetlediği gibi: “Aromaterapi, bitkilerin, kök, sap, tohum, çekirdek, yaprak, çiçek, reçine gibi bölümlerinden; bazen de tamamından, çeşitli yöntemlerle elde edilen güzel kokulu yağlar aracılığıyla ruh, beden ve zihne denge vermeyi amaçlayan bütünsel bir yol.”

Güncel trend, aromaterapinin esaslarını en çok bilinen hali yağ dışında farklı formlarda kullanmak üzerine kurulu. Tütsü ve parfümler listenin başında yer alıyor. 1991 yılında Richard Axel ve Linda B Buck isimli iki bilim insanı, koku alma duyumuzun limbik sistemle olan bu bağlantısını keşfettiğinden beri parfüm sektörü bunu reklamlar aracılığıyla bir pazarlama hilesine çevirme konusunda sayısız örnek sergiledi. Koku, beş duyu organı içerisinde bilinç altımıza etki eden tek duyu ve anı biriktirme fonksiyonumuzdan sorumlu limbik sistemimizi direkt olarak etkiliyor. Bu bağlantının duygusal yönü geçtiğimiz otuz iki sene içinde yeterince tüketildiği için şimdi sıra artık zihinsel boyutunda.

Yazının devamını QP No:49’da 21. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz. Dergiye abone olmak için ise info@qpmagtr.com’a e-mail atarak iletişime geçebilirsiniz.