TOURBOGRAPH’IN ADI KADAR MEŞHUR ALAMETİFARİKASI

  • 78 SHARES

2005 yılı itibarıyla önce A. Lange & Söhne lugatına, akabinde yüksek saatçilik sözlüğüne dahil olan, kısaca “maison’un bir diğer süper-komplikesi” olarak adlandırabileceğimiz Tourbograph’ı inceliyoruz.

Mekanik saatlerin yere yaptığı açıdan mütevellit ileri ya da geri gitmesi problematiği 1798 yılında Abraham Louis Breguet tarafından çözüme kavuşuyor. Tourbillon’un keşfi ve yer çekiminin mekanik saatler üzerindeki etkisinin dengelenmesi, yüksek saatçiliğe olabildiğince yüksek doğruluk payını bahşediyor.

Madalyonun öteki tarafında ise, ara zaman ölçümü yapmayı mümkün kılan kronograf var. Saatten bağımsız olarak ikinci bir zaman dilimini saatin kadranına taşıyan komplikasyon, dakika, saniye ve saniyenin alt birimlerini ölçmeye yarıyor. Fransa Kralı Louis XVIII’i memnun etmek üzerine şekillenen bu komplikasyon, kralın at yarışlarına olan tutkusunu perçinlemek ve yarışların ne kadar sürede tamamlandığını kestirmek üzere keşfediliyor. Akabinde yüksek saatçilik markaları tarafından benimsenen özellik, profesyonel ve sportif bir kullanıma hizmet eden modellerde yerini baki kılıyor.

Asıl konumuza dönecek olursak, Tourbograph, A. Lange & Söhne’nin göze oldukça basit bir kelime oyunu gibi gelse de, aslında oldukça güçlü bir bileşeni yaratmasıyla kelime dağarcığımıza dahil oluyor. 2005 yılı itibarıyla maison’un lugatına katılan terim, Tourbillon ve kronograf komplikasyonlarının aynı mekanizmada bir arada bulunmasıyla ortaya çıkıyor. Alışılagelmiş kalıpların ötesine geçmenin en güzel örneklerinden birisi, bu bileşen oluyor. Zira kronograf gibi sportif bir özelliği Tourbillon gibi yüksek saatçiliğin en zorlu komplikasyonlarından biriyle özdeşleştirmek, Lange’nin aradan geçen zamandan sonra, mirasına sadık kalarak modern ve klasik duruşu bir araya getirmesine fırsat sağlıyor. Haliyle bu birlikteliği mümkün kılan saat ustaları, markanın estetik anlayışını da bu minvalde şekillendiriyor. Zincir aksamı ve güç aktarım komplikasyonunun minyatürize edilmiş bütünsel halinin altını çizen “Pour le Mérite” serisi, 2017 yılında ailenin beşinci üyesini tanıtıyor ve Tourbograph kavramı bu seriye entegre ediliyor. Tourbograph Perpetual “Pour le Mérite”, Lange atölyelerinden çıkan bugüne kadar üretilmiş en nadide parçalardan birisi. Zira bu platin kasalı saatten sadece 50 adet üretildi. Çapı 43 mm olan kasa içerisine, zincir aktarım sistemi, tourbillon, rattrapante kronograf ve daimi takvim komplikasyonu sığdırıldı ve deyim yerindeyse Lange atölyeleri bir nevi mucizeyi satışa sundu.