LUMEN SERİSİ MERCEK ALTINDA

  • 46 SHARES

2012 yılında üretilen Datograph Up/Down, 2018 yılında A. Lange & Söhne’nin öngörülü adımlarından biri olarak Lumen serisiyle bir araya geliyor ve Lumen serisi, ailenin dördüncü üyesini de ekibe dahil ederek genişliyor. Bunu fırsat bilip Lumen serisini parçalarına ayırıyoruz.

Yüksek saatçiliğe ışık tutmanın mecazdan en uzak anlamı, 2010 yılı itibarıyla A. Lange & Söhne sayesinde şekilleniyor. Lumen, yani en kaba tabiriyle ışık ölçü birimi, yüksek saatçiliğin yeni anahtar kelimelerinden biri haline geliyor ve A. Lange & Söhne manüfaktürü, mekanik saatçiliğe bu kavramı entegre ederek Lumen serisini lanse ediyor.

Sadece fonksiyonel bir yenilik olarak kalmayan, aynı zamanda estetik bir dokunuşu da beraberinde getiren Lumen serisi, hali hazırda ödüllü Zeitwerk’e entegre olan, zifiri karanlıkta kadranı görünür kılan fosforesan aydınlatma teknolojisiyle ışıkları Alman ekolünün üzerine çeviriyor. Minimal bir tasarım dilini, yüksek teknoloji ile buluşturmak gayesiyle tasarlanan bu modeli, 2013 yılında lanse edilen the Grand Lange 1 “Lumen” takip ediyor. A. Lange & Söhne’nin dev tarih göstergesi, bu model ile karanlıkta parlamasıyla da adından söz ettirir hale geliyor. the Grand Lange 1 “Lumen”den 3 yıl sonra, Alman saat ustaları Lumen serisinin üçüncü modeli olan the Grand Lange 1 Moon Phase “Lumen” satışa sunuluyor. Sınırlı sayıda üretilen ve koleksiyonerlerin odağına yerleşen bu seri, takvimler 24 Ekim 2018’i gösterdiğinde, ailenin en yeni üyesini huzurunuza seriyor. 1999 yılında kronograf kültüründe yerleşmiş kriterleri değiştirmek üzere tasarlanan Datograph ve beraberinde gelen kusursuz Flyback özelliği, 2012 yılında üretilen Datograph Up/Down’a ilham kaynağı oluyor. Bu tasarım 2018 yılında Lumen serisiyle ortak paydada buluşuyor ve ortaya Datograph Up/Down “Lumen” çıkıyor. 200 adet sınırlı sayıda üretilen model serinin diğer üyeleri gibi platin kasaya, nikel ve çinko alaşımından oluşan Alman gümüşü ve safir kristallerle işlenmiş bir kadrana sahip. Geçirgen özelliği sayesinde güneş ışınlarını enerji kaynağı haline getiren, yarı transparan kadran, karanlıkta parlayan özelliğini gözler önüne sermek için sadece 90 dakikaya ihtiyaç duyuyor. Işığı absorbe etmek için tasarlanan bu geçirgenlik, toplamda 454 parçadan oluşan, başlı başına bir sanat eseri niteliğindeki elle kurmalı kalibreyi de gözünüzün önünde seriyor.