2. DÜNYA SAVAŞI’NIN YÜKSEK SAATÇİLİĞE TESİRİ

  • 16 SHARES

A. Lange & Söhne’nin savaş öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrılan köklü tarihi, takvimler 1989’u gösterdiğinde ve Berlin, şehri ikiye bölen duvardan kurtulduğunda yeniden şekilleniyor.

A. Lange & Söhne, her ne kadar köklü tarihi 1800’lü yıllara kadar dayanıyor olsa da, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra marka Almanya’nın ve savaş atmosferinin etkisiyle faaliyet gösteremiyor. 7 Aralık 1845’te kurulan Lange & Cie saat manüfaktürü, takvimler 8 Mayıs 1945’i gösterdiğinde Sovyet saldırılarıyla üretim binasını kaybediyor. Aynı zamanda 8 Mayıs, savaşın son bulduğu tarih olarak kayıtlara geçiyor. Akabinde geçen birkaç sene sonunda şirket kamulaştırılıyor ve 1951 tarihinde kamulaştırılmış 7 farklı şirket Glashütter Uhrenbetrieb adı altında birleştirildiğinde, A. Lange & Söhne’nin ismi Glashütte’de üretilen kadranların üzerinden de silinmiş oluyor.

Walter Lange bu döneme dair anılarını anlatırken ekliyor: “Dürüst olmak gerekirse Lange saatlerini yeniden üreteceğimiz günü görebileceğimizi zannetmiyordum. Zaten Doğu ve Batı Almanya’nın birleştiğini görecek kadar yaşayacağımı da düşünmüyordum. Ne olursa olsun hiçbir zaman unutmadığım tek hakikat, Lange ve Glashütte’nin birbirinden ayrılamayacak bir ikili olduğuydu. Dolayısıyla manüfaktür başka bir yerde öylece yeniden açılamazdı.” Bu alıntıdan tahmin edeceğiniz üzere, şartların A. Lange & Söhne için olgunlaşmayacağı düşünülürken ve Walter Lange umutsuzluğa kapılmışken, 1989’da, hiç beklenmedik bir şekilde duvar yıkıldı. Walter Lange’nin aklına ilk gelen, “Glashütte’ye ne olacak?” sorusuydu.

Doğu ve Batı Almanya birleştikten hemen sonra Lange, şirketi ticaret sicil dairesine kayıt ettiriyor. Tarih olarak da 7 Aralık 1990’ı seçiyor, çünkü şirketin ilk kuruluş tarihi 7 Aralık 1845 idi. Fakat kendisi, haftanın hangi gününe denk geldiğini hesaba katmamıştı. 2 yetkili gerekli belgelerle Dresden sicil dairesine gittiğinde saat 12’yi gösteriyordu ve o gün cumaydı, sicil dairesi kapanmıştı. Ama ne şans! Cam kapıdan temizlikçinin çalıştığını görünce onun dikkatini çekmeye çalışmışlar ve başarmışlar da. O sayede alındı damgası vuracak görevliyle görüşebilmişler. Ve yine kendisi oldukça şanslı olacak ki o görevli de halen masasındaymış. Nitekim şirket bir kez daha 7 Aralık’ta kurulmuş oluyor.