CARTIER TANK

  • 313 SHARES

Konu Cartier ve 100 yıllık bir hikaye olursa maison’dan beklenmedik bir hamle geleceğini tahmin edebilirsiniz; işte karşınızda Tank Louis Cartier.

Sektörde genel formunu Cartier Tank kadar az değiştiren ve bu yolla 1917’den bu yana aktif şekilde butiklerde yer alan bir başka model bulmak zor. 1918’de Birinci Dünya Savaşı sonlanmaya yaklaşırken ve bu sonun habercisi sayılabilecek Amerikan kuvvetlerinin başındaki isim General John J. Pershing Fransa’ya ayak basmışken Louis Cartier generale o dönem savaş sahasının en büyük teknolojilerinden sayılan tankların adını taşıyan bir kol saati hediye ediyor. Hemen her ikonun arkasındaki öznel hikaye de böylelikle ortaya çıkmış oluyor. İngilizlerin Mark IV tanklarından esinle yaratılan saatler dörtgen form ve keskin hatlara sahip kasasıyla savaş araçlarına atıfta bulunurken kadranındaki sadelikle de Cartier’nin zarafetine gönderme yapıyordu. 100 yıl içerisinde Tank birçok yolla yenilendi, ancak hiçbir zaman bahsettiğimiz bu iki temel yerinden şaşmadı.

100. yıl parçası olarak aileye katılan yeni Tank Louis Cartier ise koleksiyondaki büyük hatlı saatlerin temsilcisi olan Louis Cartier’nin şu ana kadar sahip olduğu belki de en kararında model. Donuk mavi saat ve dakika ibresi, Roma rakamları, pembe altın ve 33.7 x 25.5 mm ölçülerindeki kasasıyla tarihi tepe kolu değiştirilemez Tank kodlarına tamamen sadık. Fakat daha önce her bileşenin bu kadar kararında kullanılmadığını da belirtmemiz gerekir, yeni Louis Cartier şimdiye kadarkilerin belki de en iyisi.