PANTONE’NİN YILLIK DUYURUSU

  • 102 SHARES

Her sene aralık ayında yılın rengini açıklayan Pantone, gökyüzünün sonsuz mavisinden ilhamla Classic Blue’yu 2020 yılının favori rengi seçti.

1950’lerde New York’ta matbaacılıkla başlayan serüvenini zamanla renkler konusunda uzmanlaşmaya kanalize eden Pantone, 2000 yılından bu yana senenin trend rengini belirliyor. Pantone Color Institute tarafından her senenin aralık ayında açıklanan ve trendlerin belirleyicisi olan renk, küresel kültür kaideleri baz alınarak seçiliyor. 2019’un evrensel favorisi canlandırıcı ve yaşamı güzelleştiren betimlemesiyle şeftali rengine yakın olan Living Coral idi.

2020 yılına girmemize sayılı günler kala Pantone yeni yılın rengini 19-4052 kodu ve Classic Blue ismi ile duyurdu. Sakin, güven veren ve iletişim sağlayan bir renk olarak tanımlanan Classic Blue’nun seçilmesindeki nedeni ise Pantone Renk direktörü Leatonerice Eiseman, güven ve inanç gerektiren bir zamanda yaşıyor olmamıza bağlıyor. Bununla beraber, mavinin bu tonunun iletişim, gözlem ve konsantrasyonu arttırıcı özelliklerine de sahip oluşu içerisinde bulunduğu mekana ya da objelere farklı bakmamıza neden oluyor.