BMW MOTORRAD

  • 82 SHARES

İniş-çıkışlarla dolu bir 103 yılı geride bırakan Bavyeralı motor üreticisinin, R32’yle başlayan motosiklet serüveni.

Bugün ürettiği heyecan verici otomobiller ya da markanın kendi tanımıyla “en gelişmiş sürüş makineleri” ile biliniyor olsa da BMW markasının tarihi, 20’nci yüzyıl başlarında havacılık sanayisi ile başlamıştı. 7 Mart 1916 yılında kurulan BMW AG, ilk yıllarda uçak motoru üretimi üzerine yoğunlaşmış ancak I. Dünya Savaşı’nın bir takım istenmeyen getirileri, markayı ayakta kalabilmek için farklı alanlara yönelmek zorunda bırakmıştı. 1923 yılında marka sadece taşıt parçaları üretiyordu. O yıl ilk tamamlanmış taşıtı olan motosikletini, yani R32 modelini üretmişti. Bu motosiklet, markanın geleceği için çok önemli bir adımdı.

Versay Antlaşması’ndan sonra Almanya’da uçak üretiminin yasaklanması, markayı tüm mühendislik yeteneklerini endüstriyel kullanımlara yönelik motorlar için sarf etmeye mecbur bırakmıştı. BMW tasarım direktörü, 30’lu yaşlarının başında genç bir adam, dönemin en parlak uçak motoru tasarımcılarından biri olan Max Friz’di. Friz, 1920’nin başlarında, 0.5 litre hacminde, M2B15 flat-twin engine adındaki endüstriyel motoru tasarladı. Bu motor oldukça başarılıydı ve Almanya’daki küçük motosiklet üreticileri olan Victoria, Helios, Corona, Scheid ve Heller markalarının hemen dikkatini çekmişti. Helios’un BMW çatısı altında üretilen motosikleti, çok kısa bir süre içinde BMW’nin kendi markası altında bir motosiklet üretme fikrinin de kıvılcımını çaktı.

Helios, BMW tarafından satın alındıktan hemen sonra, markanın genel müdürü Franz Josep Popp ve Max Friz, Helios motosikleti üzerinde değerlendirmeler yaparak kendilerinin bundan daha iyi bir motosiklet üretebileceği düşüncesi üzerinde görüş birliğine vardı. R32’nin beklenenden daha iyi çıkmasının bir sebebi de bu süreçti; çünkü Friz, Helios’un motosikletindeki sorunları titizlikle tespit etmiş, elde ettiği bu bilgi birikimiyle kendi motosikleti üzerinde çalışmaya başlamıştı. Helios’ta kullanılan, kendi geliştirdiği motor üzerinde çalışmaya başlayan Friz, R32 modeline güç verecek olan M2B33 kodlu motoru ortaya çıkarmakta zorlanmamıştı.

Yazının devamını QP No:25 38. sayfadan itibaren okumaya devam edebilirsiniz.