52. SAYI ÇIKTI

  • 59 SHARES

QP Türkiye’nin yeni sayısı çıktı. Kapağında, Santos de Cartier ve Baignoire de Cartier modellerine yer veren 52. sayıya info@qpmagtr.com adresine e-mail atarak ulaşabilirsiniz.

Uzun zamandır en büyük gündemimiz, müthiş bir hızla ilerleyen zamana ayak uydurmak. Yaşayışımız, alışkanlıklarımız, varlığından memnuniyet duyduklarımız veya değiştirmek istediklerimiz, bir fırtınaya kapılmışız gibi bizi savuruyor ve haliyle hepsi süratle değişiyor, bizden de onlarla değişmemizi talep ediyor. Bu eskiden gelen bir oyun. Fakat bu duruma bu defa bireylerin, yeni jenerasyonun talepleri de katalizör oluyor dönüşen dünyayla birlikte. Neye dönüştüğünü ise tahmin etmek hem zor değil hem de akışta olmayı gerektiriyor yani bir hayli sürprizli.

Köklü geçmişiyle Cartier, koleksiyonlarını yenileme, onların kodlarıyla oynama ve güncel olanı yaratma yeteneğiyle bu sayının kapak konuğu. Markanın zamanın ruhunu nasıl somutlaştırdığına şahit olurken, DNA’yı korumak konusundaki ustalığını gözlemliyoruz.

Yeni çağ ve ona uyumlanmak dendiğinde konuşmaktan kaçamayacağımız bir konu da yine sürdürülebilirlik. Hatta öyle ki, bundan böyle altını çizmeye belki de gerek olmayacak kadar hayatımızın içinde. Nil Ertürk dünyayı moda yoluyla kurtarmanın olasılığını sorguluyor ve ihtimallerle buluşturuyor bizi. Serkan Ennaç mimarinin ekoloji ile bir aradalığındaki gerçekliği anlatıyor. Efe Çakarel’in kaleme aldığı otomobil devrimi üzerine gelecek notları, alanındaki gelişmelerin altını dikkatle çiziyor.

Gündemin şiddetli rüzgarında kısa bir es vermeyi unutmuyoruz. Wellbeing eğitmeni Ecem Ekşioğlu belki de cevabını aradığınız bir soruyu soruyor ve yanıtlıyor; Bir CEO içindeki zen kilidini nasıl açar? Sanatın bizi her zaman kucaklayan kollarında sanatçı Huo Rf’nin Peter Zimmerman ile gerçekleştirdiği röportajla, sanatçının pratiğinin derinlerine iniyoruz. Bir süredir yer vermek istediğimiz bağımsız küratör ve yazar Fatoş Üstek’in, 20. yaşını kutlayan Frieze London’ın kamusal programı Frieze Sculpture küratörlüğünü üstlenmesini birlikte kutluyoruz.

Tasarımdan ve sanattan aldığımız güçle yola devam etmenin umudu her şeye rağmen içimizde baki. Güzel günler göreceğimizin inancı ve yaşama sevinci, hep yanınızda olsun.

Herkese mutlu seneler!