44. SAYI ÇIKTI

  • 101 SHARES

QP Türkiye’nin yeni sayısı çıktı. Kapağında, Cartier’nin Pasha de Cartier Grille modeline yer veren 44. sayıya info@qpmagtr.com adresine e-mail atarak ulaşabilirsiniz.

Minör ve majör değişkenlerle birlikte “Tarih gerçekten tekerrürden ibaret midir” sorusunu sorarken buluyoruz kendimizi. İnsanlık tarihi boyunca aynı olayların farklı zaman dilimlerinde yenilenmesi sadece evrensel meselelerle kısıtlanamaz tabii ki. Bu tekrarlara geniş bir perspektiften baktığımızda, çeşitli meselelerdeki güncel regülasyonlarla karşılıyoruz. Söz konusu çeşitli tasarım departmanları olduğunda da belli bir zaman aralığında “yenilik” olarak kabul görenler günümüz bakış açısıyla yeniden revize edilerek çağdaş bir yenileşim içerisine giriyor. Bu denkleme dahil olmak için her şeyden önce köklü bir geçmişe sahip olmak gerek.

Yüksek saatçilik bazında; klasikleşmiş bir çizginin dışına çıkabilen Cartier yüksek saatçiliğin modernizm adımlarını kendine has bir şekilde yorumluyor. Bir diğer taraftan Zenith inovasyon üzerine düşüncülerini deneyimlerinden yola çıkarak şekillendiriyor. Panerai ile iş birliğinin 21. yılında Mike Horn, çantasında her daim deneyimlerini taşıdığını söylüyor. Modada spor ayakkabılar farklı bir meyil içerisinde lüks olabileceğini kanıtlarken mücevherde Tiffany & Co. kuşaklar arası çatışmaları ortadan kaldıracak hamleleri ile markanın yenilikçi ve köklü tarafını dengeliyor. Telefon numarası ezberleyememek ya da bir içeriği sonuna kadar izleyememek gibi en bilindik referansları olan teknolojik bunamanın arşa çıktığı günümüzde, retro-tech disiplini de gündeme geliyor. Tarih tekerrür mü ediyor yoksa bizler dünyanın kaotik yoğunluğundan kaçış yolumuzu “bir zamanların” nostaljisi ile mi dindirmeye çalışıyoruz düşüncesi akılları kurcalıyor elbet. Keyifli okumalar…