40. SAYI ÇIKTI

  • 106 SHARES

QP Türkiye’nin yeni sayısı çıktı. Kapağında, Omega’nın bronz altın kasa ve kahverengi deri kayışlı Speedmaster Chronoscope modelinin, sanatçı Vartika Sharma tarafından yorumlanmış versiyonuna yer veren 40. sayıya info@qpmagtr.com adresine e-mail atarak ulaşabilirsiniz.

“Görmekle ilgili temel farkındalık, her şeyin birbiri ile ne kadar bağlantılı olduğunu anlayarak kazanılıyor.” Sanatçı Joanna Pousette-Dart ile olan röportajımızda, kendisine bu sayının temasının farkındalık olduğunu söylemeden, konunun bir şekilde buraya bağlanması manidardı. Provasız olan her şeyin insanı daha çok etkilediği kesin. Tabii her sayıda konuların organik bir şekilde birbirleri ile uyumlanıyor oluşuna şahit olmak da öyle. Dürüst olmak gerekirse, farkındalığa ait bir sayı hazırlama fikri aslında 2021’in bitiyor oluşunun “farkında” olmamaktan çıktı. Gerçekliğe dair algımız hazır pandemi ile bozulmuşken, önümüzdeki dönemlerde üzerinde daha da fazla oynanacağı aşikar. Facebook’un CEO’su Marc Zuckerberg “Metaverse” inşasının temellerini atadursun, biz zaten yaklaşık iki senedir sanal bir evrende yaşıyor gibi hissediyoruz.

Bir havuza dalmış nefesimizi tutuyor gibi geçirdiğimiz bu iki senenin sonunda, 2022’de artık suyun altından çıkıp derin bir nefes almak ve tıpkı mini dosyada belirttiğimiz gibi kendimizin, çevremizin ve dünyada olup bitenlerin daha çok farkında olmak istiyoruz. Bu nosyonu kendi hayatına uygulamak isteyen herkes için bu sayfalar bir kılavuz işlevi görebilir. Metaforlar üzerinden gitmek yerine realiteden uzaklaşmamayı tercih edenlerin ise sinema yazısına mutlaka vakit ayırmalarını öneriyorum. İnsanın kendine ait farkındalığını, gerek monologlarda gerekse diyaloglarda belirgin bir şekilde hissettiren Fransız Yeni Dalga yönetmenlerinin gözlem yeteneğine bir hayli ihtiyacımız olan bir dönemdeyiz. Yine de umudumuzu kaybetmeyip seneyi tatlı bitirmenin yolunu, kendi içimizde dergiyi Toblerone tarihçesi ile finalize etmekte buluyoruz. Sizlere de aynısını öneriyoruz. 2022, nefesinizin hiç olmadığı kadar açıldığı bir sene olsun…