365 GÜN DERLEMESİ

  • 81 SHARES

2022 yılının lüks segmentinde yaşanılacak en pahalı şehirlerinde New York ve Singapur aynı seviyede.

Seneyi bitirmeye yakın, 12 ayın özetleri yapılmaya başlandı. Zaman kavramını sorgulatan ve neredeyse herkesin aynı cümleyi kurduğu bu periyotta CNN, Economist Intelligence Unit (EIU) dünyadaki 172 şehrin göreceli harcamalarını takip eden Worldwide Cost of Living raporunu yayınladı. Bu yılki verilere göre, Rusya-Ukrayna ve pandeminin devam eden etkisinden dolayı ortalama yaşam maliyeti yüzde 8,1 arttı.

“Ukrayna’daki savaş, Rusya’ya yönelik Batı yaptırımları ve Çin’in sıfır COVID politikaları, artan faiz oranları ve döviz kurundaki değişimlerle birleşen tedarik zinciri sorunlarına neden oldu ve dünya çapında bir yaşam maliyeti kriziyle sonuçlandı.” EIU başkanı Upasana Dutt bir medya açıklamasında 2022 datalarını en kısa haliyle anlattı. “Anketimizde yer alan 172 şehirdeki ortalama fiyat artışının, dijital verilere sahip olduğumuz 20 yılda gördüğümüz en güçlü artış olmasıyla, bu yılki endeksteki etkiyi açıkça görebiliyoruz. Şehirlerde petrol fiyatlarındaki artış özellikle güçlüydü (geçen yıl olduğu gibi), ancak gıda, kamu hizmetleri ve ev eşyaları şehir sakinleri için daha pahalı hale geliyor.”

Sıralama ise şöyle: New York ve Singapur birinciliği beraber paylaşıyor. Ardından Tel Aviv, Hong Kong ve Los Angeles geliyor. Zürih, Cenevre, San Francisco, Paris ve son olarak Kopenhag 10. sırada listeyi tamamlıyor. Hazır konu 2022 datalarına gelmişken Qatar Airways’ın 2022’de dünyanın en iyi havayolu şirketi seçildiğini de belirtmeli.