33. SAYI ÇIKTI

  • 98 SHARES

QP Türkiye’nin yeni sayısı çıktı. Kapağında, kullanım fonksiyonlarını tasarım rolü ile birleştiren Rolex Submariner Date’in, sanatçı James Graham tarafından yorumlanmış versiyonuna yer veren 33. sayıya, info@qpmagtr.com adresine e-mail atarak ulaşabilirsiniz.

Her hafta sonu İstanbul’dan kaçarak gittiğim Kaz Dağları, pandemideki karantina süresince benim için çok şanslı hissettiğim bir kale gibiydi. Toprağa temas ettiğim ya da topraklı havayı soluduğum için artan serotonin seviyemden midir bilinmez (sf. 18), Eylül ayında İstanbul’a dönmek bana çok zor geldi. Özellikle dört bir yanımızı saran “sosyal medya paylaşımları” sokakta yürümeyi bile sizce de sıkıcı bir hale getirmiyor mu? Adım başı poz veren birilerine rastlamak, dijitalleşmenin, entegrasyondan ziyade sosyal hayatta bir dominasyon faktörüne dönüştüğü gerçeğini düşündürüyor. “Mecbur muyuz?” Cevap biraz komplike ama bu yüzden 33. sayıda “eski düşünmek” istiyoruz (sf. 41). El örgüsü halılara ayak basmanın, güzel sofralar kurmanın, radyo dinlemenin iyi hissettirdiği günlere dönüyoruz. Aynı yörüngede, yüksek saatçiliğin en eski centilmenine, el işçiliği ve mühendisliğin en yüksek derecesine sahip iskelet kadran geleneğine ışık tutuyoruz (sf. 60). Bu transparanlık ilkesi bugün ne ifade ediyor?

Peki, otomobil yolculukları ne ifade ediyor? Uçak bileti almanın online market siparişi vermek kadar kolay olduğu bu yıllarda, otomobille seyahate çıkmanın yerini özlediğimizi fark ederek Alpler’den Pireneler’e bir rota çiziyoruz (sf. 86). Sınırlar tekrar açıldığında işinize yarayabileceğinizi düşünerek… Bir de otomotiv markalarının kurguladığı alternatif seyahat planlarını da sunuyoruz (sf. 64).

Evde geçirdiğimiz vakit arttıkça fark ettiğimiz gri eşofman huzuru ve mükemmel koltuk sorunsalını da ayrı ayrı inceliyor (sf. 56 ve sf. 79), ayrıca Billions ile meditasyona giriş yapıyoruz (sf. 70). Suçu artık 2020’ye atıp işin içinden kolaylıkla sıyrılma derdinde değiliz, yani acı gerçeği kabullenme evresindeyiz. Bu sonuca, 4.5 trilyon dolarlık ekonomisi olan wellness sektöründen birtakım telefon uygulamalarıyla varınca, sizinle de birkaç veri paylaşıyoruz.

Kapağımızda ise, Rolex’in yeni Submariner Date’lerinden birini görüyorsunuz. Bunun da tesadüfi bir yanı var aslında. Rolex bir önceki Submariner revizyonunu, 2008 yılında, yine global bir finansal kriz patladığında yapmıştı. Şimdi 2020’de iç dünyalar dahil olmak üzere pek çok kriz varken, karşımızda tekrar yeni Submariner’lar var (sf. 34). O yüzden bugünler de geçer diyor, optimist mojoyu bırakmamayı hem kendimize hem size hatırlatıyoruz…