25. SAYI ÇIKTI

  • 104 SHARES

QP Türkiye’nin yeni sayısı satışa çıktı. Kapağında Zenith’in Defy Classic modeline uyguladığı çağdaş adaptasyona yer veren 25. sayıya, Temmuz ayının üçüncü haftasına kadar seçkin kitabevlerinden ulaşabilirsiniz.

Miuccia Prada’nın siyasal bilimler mezunu olup eskiden komünist partisinde görev aldığını düşünmek, hayatta edindiğimiz tecrübelerin bambaşka alanlarda dahi nasıl işe yaradığını ispatlıyor. Prada bugün kıyafetlerdeki güzellik formülünü değiştiriyor; tasarımlarına kontekstler ekliyor. Ama öte yandan neticede siyasi bir isim de değil. Burada kilit nokta, aksiyon aldıktan sonra edindiğimiz deneyimleri fark yaratabileceğimiz mecralara enjekte edebilmekte. Biz de bu sebeple 25’nci sayımızda alt metinlerle “aksiyon” temasını kurguluyoruz. 

Bilim ve görsel sanatları birleştiren Refik Anadol’un anıları hareketle resmettiği enstalasyonlarıyla birlikte daha geniş bir çerçevede provokatif video geçmişini de, bu “hareket etme” güdüsüyle irdeledik. 

Uçmak yerden yükselmek, havada yol almak, belirmek, yok olmak, kaybolmak ve hatta düşlere dalmaktır diyerek, insanoğlunun havacılık tarihine değindik. 

Bir diğer değişimi teknoloji tarihinde yakaladık: 1971 yılında Pasifik’in ortasında, Hawaii Adaları’ndaki ALOHAnet protokolü denemeleriyle hayatımıza giren kablosuz paket ağı fikrinin 5G ile önümüzdeki aylarda kültürümüzü nasıl etkileyeceğini kaleme aldık.

Kapak çekimimizde Zenith’in renk paleti stratejisini göz ardı etmediğini göstererek, yepyeni kararların da birer aksiyon olduğunun altını çizmeye çalıştık. Kısacası, yaza girerken bir şeyleri değiştirin mesajı veriyoruz. En nihayetinde mevsimsel açıdan ideal değişim sezonuna giriyoruz -hatta biz de bunu yeni dergimiz Port ile deneyimliyoruz!

Refik Anadol’un Frank Gehry’den yaptığı alıntı gibi; eğer ne yaptığımı biliyorsam, ne yaptığımı bilmiyorumdur! 

Evet, bizim de amaçlarımız var ve sonuçlarının etki yaratmasını istiyoruz ve Refik Anadol’un sözlerine sonuna kadar katılıyoruz: “Ama aslında sonu bilinmeyen bu yolculuk, ilham kaynağının kendisi.”