21. SAYI ÇIKTI

  • 155 SHARES

QP Türkiye’nin yeni sayısı satışa çıktı. İçinde Zenith’in pilot saat reformu ve Le Mans Dosyası’nı barındıran 21. sayıya Kasım ayının üçüncü haftasına kadar seçkin kitabevlerinden ulaşabilirsiniz.

Aslında niyetimiz, Eylül sayısını daha ince çıkarmaktı. Ama göreceğiniz konuların hiçbirini Kasım’a bırakmak istemedik; planda daha az sayfayla yayınlamayı düşündüklerimizi de çok beğenip çoğaltmaya karar verdik. Yani her şey biraz kendi akışındaydı. Öncelikle, yazın bitmesiyle tatil çizelgesindeki notlar azalınca, ofise dönüş nosyonunu realist ama sıkıcılıktan uzak bir yerde konumlandırmaktı niyetimiz. Bu yüzdendir ki renkli kravatlarla yaptığımız çekim ile (bkz sf. 96) birlikte, özellikle iş hayatıyla total var olan jetlerle ilgili, Simon’ın Londra’dan bizim için yazdığı inceleme (bkz sf. 130) aynı sayıda yer alıyor. Seyahat bölümümüzde ise (bkz sf. 124) insanoğlunun zirveye çıkma merakını Yunanistan’ın antik tarihindeki epik dağlarda araştırmak, kreatif direktörümüzün fikriydi. Yunanistan’ın dağlarında çıkardığı trekking rotaları oralar da bozulmadan gerçekten denemeye değer.

Zıtların uyumlu bütünlüğü minvalinde, teknolojisiyle natürele/doğaya hayli kontrast başka bir dünyayı da yok saymadık: yani Le Mans yarışını. 14 sayfalık otomobil dosyasında (bkz. 76) Le Mans’ın tarihçesinden, ultra hi-tech Richard Mille’in bugün Le Mans geleneğine nasıl sahip çıkmaya çalıştığına dek kapsamlı bir tablo çizdik. Modernite adına bir de yine Paris’e uğradık; devasa bir kampüse benzetebileceğimiz bu şehirde modern sanatın gidişatını kaleme aldığımız triolojinin son ayağında (bkz sf.104) karşınızda Marais duruyor.

Özetle, geçmişe döndük ama dürüst olmak gerekirse günümüz değerlerini nasıl geliştirebileceğimizi öğrenmek, neleri kaybetmemek gerektiğini düşünmek adına. Kapakta da tam olarak bu sebeple Zenith’in yıllar sonra tekrar çıkardığı Pilot Cronometro Tipo CP-2 Flyback’i görüyorsunuz. Savaşlarda zaman ölçümünü hassaslaştırmak için kullanılan kronografların, günlük yaşantımızdaki evrimini gösterme çabamız, umarız sizi de bugün zihninizde veya evinizde rafa kaldırdığınız eski bir konsepti tekrar sorgulamaya iter. Eh, yaz da bitti, nostaljide özgürsünüz!

Fotoğraf kredisi: “Christie’s New York’un An American Journey: The Diann G. and Thomas A. Mann Collection of Photographic Masterworks müzayedesinde (bkz sf.37) yer alan Arthur Siegel’in Right of Assembly ‘Hats On’ (1939) fotoğrafı.”