19. SAYI ÇIKTI

  • 83 SHARES

QP Türkiye’nin yeni sayısı satışa çıktı. Beraberinde Gazete Basel ve BMW koleksiyoner eki olan 19. sayıya Temmuz’un üçüncü haftasına kadar seçkin kitabevlerinden ulaşabilirsiniz.

Frank Lloyd Wright, 1932’de yayımlanan The Disappearing City kitabında, mimari ve otomobilite arasındaki ilişkinin gayet uyumlu ilerlediği broadacre bir şehir hayal eder. Bu şehirde fabrika bölgesi, banliyö, iktidar, küçük bir kasaba ya da kırsal kesim yoktur; şehir yerdedir. Çünkü otoyol sisteminin sonsuz ağı, her yere erişir.
19. sayıda biz de Wright’ın otomobil çevresinde şekillenen bu senaryosuna referans vermek istedik. Bu amaçla BMW koleksiyoner ekini hazırladık, Türkiye’nin tek otomobil müzesinin sahibi Murat Özgörkey ile buluştuk ve F1 pilotu Jo Siffert ile sanatçı Jean Tinguely dostluğunun insan-makine arasındaki ivmeyi umulmadık sanatsal açılardan nasıl artırdığını yazdık.
Öte yandan Wright’ın otomobilitenin başlıca ögelerden biri olduğu senaryosu, yaşadığımız şehirde her geçen gün ütopik rütbesine yaklaştığı için bu sayıda biraz da merkezden uzak düşünmeye çalıştık. Ve aktivitelerden ilgimizi çekenleri sıraladık: Golf oynadık, soğuk sularda yüzdük ve havuza gittik…
Ama baktık dosyalar yap yap bitmiyor, otomobil felsefesi her yere uzanabiliyor. Biz de açıkçası özgürlüğün ve modern kapitalizmin simgesi olan paradigmatik bu nesneyi olduğu gibi masanıza taşıyarak noktayı koymakta karar kıldık. Umarız her köşede bulacağınız bu ‘meta-makine ve insan’ bağını irdelemek, size de özgürlüğün ne kadar önemli olduğunu hatırlatır. İyi okumalar…

Fotoğraf kredisi :MoMA’da 2014’te düzenlenen Frank Lloyd Wright and the City: Density vs. Dispersal sergisinden bir enstalasyon.