Longines ve Reklam Sürecİ

  • 196 SHARES

Zarafetin bir tanım olmasını kabullenmeyip onun bir tutum olarak algılanmasını yeğleyen Longines’in bu kanıya varana kadar geçirdiği reklam süreci… Yazı Erçağ Akın

Saat markaları üretim basamağının ne kadar hassas bir evre olduğunu çok iyi biliyor, ancak yadsınamayacak bir gerçek var: Ürettiğinizi satamazsanız sadece duygusal bir iş yapıyorsunuzdur.

no-data-longines-ultra-chron-y-admiral

Bu sebeple gerek reklam kampanyaları gerekse de seçilen marka yüzleri özellikle yüksek saatçilik için hayati bir önem taşıyor. Manüfaktürler imajlarıyla paralellik gösteren alanlarda yine aynı şekilde kimliklerine uygun buldukları isimlerle iş birliğine gidiyor. Longines de pek tabii bu stratejiyi kendi bünyesinde uyguluyor. Roland Garros yayınları sırasında denk gelmişsinizdir; marka, sportif ve güçlü yanını tenisçi Andre Agassi ve Ste i Gra ile yansıtıyor. Zarafete adanan modellerine de Kate Winslet üzerinden değiniyor. Ama mirasına gönderme yaptığı isim Charlotte Casiraghi. Monaco Kraliyet Ailesi’nin üyesi olan Casiraghi aynı zamanda profesyonel bir binici. Tesadüfe bakın ki Longines’in bilinen ilk reklamı da 1881’de at yarışları için yaratılan bir modeli için hazırlanmıştı.

1966-b-y-n-cronometraje-deportivo-coches

2016’daki vintage Longines uyarlamalarını tekrar düşününce markanın tarihi geçmişine ne kadar bağlı olduğunu bir kez daha anlıyoruz, dolayısıyla Casiraghi’nin de bir asır önceki reklamın 21. yüzyıla uyarlanırken kullanılan bir yüz olduğunu. Longines’in tarihi boyunca tanıtım amacıyla hazırladığı posterlere göz gezdirdiğinizde karşınıza geniş bir yelpaze çıkıyor, bunun arkasındaki sebep de markanın neredeyse üretilen her model için bir proje geliştirmiş olması. Bu da biz meraklılara bir yarar sağlıyor, o da markanın evrimine her adımda tanık olmak ve kayıp halka sendromuna maruz kalmamak.

1929-abc-longines-cyma

1889 yılında marka adının ve kanatlı kum saati logosunun patentini dünya genelinde alan Longines, uluslararası sergi ve saat şovlarına katılarak buralardan ödül almaya başladı. 1929 yılına kadar kazandığı 10 prestijli ödülle o güne kadar kazanılan en fazla sayıdaki ödülün sahibi olan Longines bu başarısını reklam kampanyalarında göstermeye başladı. Önce kendisine bu başarıyı getiren teknik yeterliliği vurgulamak için sertifikalarını ön plana çıkardı. Ardından farklı alanlara yönelik reklam kampanyaları geldi, spor türleri, at yarışları ve daha fazlasıyla birlikte. Markanın en renkli ve çeşitli reklamlarını da bu dönemde gördük. Aynı zamanda omurgasında kum saatini her zaman tutan efsanevi logodaki kanatların yıllar içinde şekil değiştirmesine de yine bu bölümde tanık olduk.
Yakın geçmişe gelindiğindeyse Longines’in oturan imajı pekiştirilmeye başlandı. Zarafet ve sadelik hassas zaman gösterimiyle birlikte anlatılarak marka kimliği en kusursuz seviyeye çekildi. Ve bugün herkesin ezbere bildiği “Elegance is an attitude” gerçekten de benimsendi.