ZAMAN ARALIKLARINI ÖLÇMEK

  • 246 SHARES

İngiltere Jokey Kulübü’nün kökenine atıfta bulunan çizim, oluşumun profesyonel tutumuna da gönderme yapıyordu. Elit yarışçılar olmasaydı bugünkü kronograf trendleri belki de hiç olmazdı.

Bir şeylere sahip olmak için her zaman daha iyisi olmayı düşündük ve bu konuda da çoğu kez haklı çıktık. Doğal olarak her zaman bir yarış içindeydik ve karar aşamasında yadsınamaz bir gerçeğe ihtiyaç duyduk. 18. yüzyılda bu o zamanlar teknolojik sayılabilecek bir şey olan zamandı, süreye dayalı mücadelelerde zamanı iyi kullanabilmek ve ölçebilmek gerekirdi.

At yarışlarına tutkuyla bağlı olan kişilerin 1750’de kurduğu İngiltere Jokey Kulübü, bu durumu profesyonel olarak ele almak istedi. Toplumun elit kesimlerinden gelen yarışçılar kazanan ismin spekülasyonlara sebep olmaması için doğru ölçümün yapılması gerektiği fikri üzerinde uzlaştılar. Bunun ertesinde bildiğimiz kronograflara dair çalışmalar da başlamış oldu. Bu fonksiyonun ilk türevi sayılabilecek mekanizmanın patenti İngiltere genelinde 1799’da Ralph Gout tarafından alındı, cihaz yarış esnasında atılan adımların sayısını ölçerek sonuca gitmeyi amaçlıyordu ve atın eyerine asılıyordu. 1821’de gerçek anlamdaki ilk zaman ölçümü Paris’te, Champ de Mars’da gerçekleşen bir at yarışında Nicolas Mathieu Rieussec tarafından geliştirilen bir saat sayesinde yapıldı. Ardından Breguet’nin mineli kadrana mürekkep bırakan ve bu sayede saniyeleri de ölçebilen kronografı geldi ki bu üreticiye beş yıl boyunca geçerli olacak bir patent hakkı kazandırdı. Abraham Louis Breguet bu patentin bir yıl sonrasında kadranda iki saniye ibresi olan bir kronografla gelmişti, bunlardan biri tahmin edebileceğiniz üzere istenilen zaman aralığını ölçmeye yarıyordu. Hemen sonrasında split second kronograflar Joseph Thaddeus Winnerl’ın katkılarıyla geliştirildi. 1844’te ise mekanizmanın içerisindeki kam sisteminin patenti Adolphe Nicole tarafından alındı, patente göre bugün dahi kullanılan ve kronograf ibresini başlangıç noktasına ulaştıran kalp şeklindeki kamın hakları alınmış oldu. Komplikasyonun gerçek anlamda kullanılmaya başlamasının ardından ise günlük yaşam bu fonksiyonu benimsedi; tıp, mühendislik ve askeri alanlarda kısa süreli zaman ölçümleri adına kronograflar yaygınlaştı. Bugün belki de bir modeli sadece sportif göstermek adına mekanizmaya entegre edilen fonksiyon ilk başlarda gerçekten amaca hizmet ediyordu.