Unutulan 76’lılar

  • 197 SHARES

Patek Philippe’in Nautilus’ü 40. yıldönümü başlıklarının tamamını kaplıyor olabilir, ama 1976’dan kalma başka neler yeniden gündeme gelmeyi hak ediyor? Bir kez daha ele alınmaya değer unutulmuş klasiklere değiniyoruz…

HEUER SOLUNAR
Bu fikir ilk olarak ABD’li Abercrombie & Fitch, 1940’larda Charles-Edouard Heuer’e balıkçıların medcezir hareketlerini gösteren saatlere yönelebileceğini fark ettiğini söylediğinde doğdu. Fikrin gerçekten hayata geçirilmesi ise 1976’yı buldu. O zamana dek piyasaya başka gelgit saatleri çıkmıştı, ama Heuer ETA 2790-1’ın güç verdiği kendi otomatik medcezir saatini üretme öngörüsüne sahipti.

heuer-solunar

Siyah ve beyaz renkli iki haftalık bir diskin dahil edilmesi sayesinde saat gelgitleri gösteriyor. Med durumunun ortaya çıkmasının nedeni, her 24 saatte bir meydana gelen dünyanın dönmesi ile yaklaşık 28 günde bir meydana gelen ayın dünyanın etrafındaki dönüşü. Bu iki kütlenin hareketi bir gün içerisinde yaklaşık olarak 51.5 dakikada bir (1/28 x 24) med hareketinin gerçekleşmesi anlamına geliyor. İki haftalık halkaya baktığınızda, 12 saatlik bir kadran üzerinde 14 günün aralıklı olarak yerleştirilmesi sonucunda her bir günün 51.42 dakikalık aralıklara karşılık geldiğini görürsünüz ki bu da her gün içerisindeki med durumunun 51.5 dakikalık aralıklarına oldukça yakın.
Saat ibresini balık tutma tatilinizin başladığı gündeki med durumunun tam zamanına ayarladığınızda, sonraki iki hafta içerisindeki med ve cezir durumlarını görebilirsiniz.

OMEGA CHRONO-QUARTZ
Yelpazenin tam olarak diğer ucunda ise dijital teknolojiye karşı filizlenen ilgiyi gösteren bir saat yer alıyor. Bu saatin orijinali, Omega’nın 1976 Montreal Olimpiyat Oyunları için amiral saatiydi ve analog ile dijitali birleştiren ilk saatti: analog kısım zamanı gösterirken dijital kısım da kronograftı. Bunlar birbirlerinden bağımsız çalışıyorlardı, ama her ikisi de aynı kuvars regülatörünü kullanıyordu (Bahsettiğimiz regülatör Albatros olarak biliniyordu, çünkü batarya pensesi kuşun kanatlarına benziyordu).

omega-chrono-quartz

Bu teknolojinin hızlı bir şekilde eskimesi ve göreli olarak pahalı fiyat etiketi nedeniyle (diğer Omega kronograflar 175£ civarındayken, bu modelin fiyatı 375£’di), Chrono-Quartz sadece 1979’da üretimden kaldırılıncaya kadar hayatta kalabildi. Modelin yenilenmesinin vakti gelmiş de geçiyor, sizce de öyle değil mi?