SU İÇİN SPOR OTOMOBİL ÜRETMEK

  • 467 SHARES

Simon de Burton, Brabus’un yeni sürat teknesi Brabus Shadow 500 Black Ops’u QP için yerinde keşfediyor. Başlıktan da anlaşılacağı üzere, eğer su üzerinde gidebilen bir spor otomobil yapılsaydı, sonuç muhtemelen bu sürat teknesine benziyor olurdu.

Yazı: Simon de Burton

Derginin geneline hakim olan aksiyon teması, bir sürat teknesine atlayıp denize açılmak için ideal bahane oluyor. Tabii herhangi bir sürat teknesinden bahsetmiyoruz; odak noktamızda James Bond’un bineceği türden bir tekne var: Brabus Shadow 500 Black Ops special edition.

Brabus ismine, yaklaşık 40 yıldır farklı otomobiller üzerinde yaptığı değişikliklerden, özellikle de Mercedesle isminin bir araya geldiği modellerden aşina olacağınızı tahmin ediyoruz. 1977 yılında, 22 yaşındaki Bodo Buschmann, kendi otomobilini modifiye edecek başarılı bir şirket bulamamanın verdiği hayal kırıklığıyla, kendi söküğünü dikmeye karar veriyor ve
sahip olduğu standartları yansıtacak bir şirket kurmaya karar veriyor. Bu fikir ve ortaya çıkan sonuç o kadar başarılı hale geliyor ki, şirket Mercedes-Benz ve Smart tarafından sahiplenilen The Daimler Group tarafından destek görüyor ve Brabus, farklı coğrafyalarda şubeleri bulunan, uluslararası bir kuruluş halini alıyor.

Geçtiğimiz sene 62 yaşında hayata veda eden Bodo Buschmann, Dusseldorf Boat Show’da Finlandiya menşeli Axopar markasına ait bir tekne görüyor ve Balear Adaları’na doğru çıkacağı tatilde kullanmak üzere, yaklaşık 11.2 metrelik bu tekneyi satın alıyor. Tekne Buschmann’a teslim edildikten sonra, Brabus mühendisleri tekne üzerinde çalışmaya ve onu modifiye etmeye başlıyor. Kontrol paneli, koltuklar, döşemeler ve teknenin boyası değiştiriliyor. Tabii bu sırada tekneye oldukça güçlü Mercury motorlar ekleniyor.

Yazının devamını QP No:25’te 94. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz.