PİLOT DÜELLOSU

  • 370 SHARES

Pilot saat modellerinin bazı temel tasarım prensiplerine uyma zorunlulukları vardır. Bu kurallar bütününü IWC’den Pilot Watch ve Breitling’den Navitimer 8 Automatic modelleri üzerinden inceliyoruz.

Prensipleri açacak olursak: kadranın okunabilirliğini kolaylaştırması adına temel fonksiyonlara ve Arabik rakamlarına sahip olması, deri veya kumaş kayışların tercih edilmesi gibi. Gökyüzü ile olan ilişkiye referans vermek adına lacivert kadran rengini de kullanmak bu özelliklere eklenebilecek bir diğer benzerlik. IWC’nin Pilot Watch modelinin Mark XVIII Edition Le Petit Prince modeli ise Antoine de Saint-Exupéry’nin eserine ve renk kodları ile yazarın uçuş kostümüne gönderme yapan özel bir edisyon. Gece mavisi kadran, Santoni üretimi kahverengi kayış ve krem rengi kapitone dikişler ile bir araya geliyor.

Breitling Navitimer 8 Automatic 41 ise markanın 40’larda ürettiği 768 referans kodlu pilot saat modelinin soyundan geldiğini direkt olarak belli eden ve bu mirası vintage hissiyatı ile yansıtan bir model. İki modelin kadranlarındaki en belirgin farkın tarih göstergesinin yeri olduğunu söylemek yanlış olmasa da IWC ve Breitling’cilerin mutlaka seçimlerinde ayrışmaları için geçerli sebepleri olacaktır.