Koleksİyoner Kutusu

  • 277 SHARES

Müşterilerinin arasında Vacheron Constantin ve Johnnie Walker’ın da bulunduğu İskoç marangoz Callum Robinson ve Marisa Giannasi, saat sandıkları üretiyor.

Her koleksiyonerin, ister kasa, ister saat-kurucu, ister çorap çekmecesi olsun, saatlerini koyabileceği uygun bir yere ihtiyacı vardır. İskoçyalı zanaatkar Callum Robinson ve eşi Marisa Giannasi, elde yapılmış saat kutularının içinde barındırdığı hazine değerindeki saatler kadar güzel ve hoş olabileceğini kanıtlıyor.İkinci kuşak marangoz olan Robinson ve tasarım dersi veren mimar eşi Giannasi, Method Studio adında bir tasarım atölyesi işletiyor. Kendilerinden sipariş edilen ürünler arasında, Jaguar-Land Rover için seyahat sandıkları, John Walker & Sons için viski kutuları ve Glasgow Sanat Okulu için güzel sandalyeler gibi ürünler yer alıyor. Saat dünyasının dikkatini ilk olarak, geçen sene Vacheron Constantin’in tourbillon minute repeater için bir sefere mahsus ürettiği saat kutusuyla çekmişlerdi. Minik çekmecelere ve aletlere, saat kurucusuna, seyahat ünitesine ve minute repeater’ın rezonatörüne ayrılan gözlere sahip olan bu kutuyu yapmak Robinson’un 300 saatini almış. Method Studio büyük müşteriler için eşsiz parçalar üretse de, ikili, temelde saat koleksiyoncularını hedef alan ve sınırlı sayıda üretilen daha küçük parçalar için Robinson’un adıyla ek bir proje de başlattı. Bu projenin ilk ürünü, online butiklerinde satışa sunulan, çeşitli ahşap ve deri versiyonları mevcut olan, tek bir saate yönelik tasarlanmış Collectors’ Campaign Case idi.

koeksiyonerler2

Şimdi ise bu ürüne dört saatin saklanabileceği Collectors’ Althorp Watch Chest ekleniyor. Northamptonshire’daki (Spencer ailesi ve Prenses Diana’nın atalarının memleketi) Althorp Arazisi’nde bulunan, aynı zamanda Vacheron Constantin’in kutusu için de kullanılan, eşine az rastlanır yaşlı bir meşe ağacının kalan son parçasından üretilen bu sandığın iki versiyonu var. Robinson, “Elimizde kısıtlı miktarda bulunan bir materyalden aptallık edip iki prototip geliştirdik, bu nedenle hata yapma lüksümüz yoktu,” diyor. Ve neticede, hatasız bu kutunun göz dolduran güzelliği ortaya çıkıyor. Saatler, yerlerine ayakkabı kalıplarına benzeyen ve özel olarak geliştirilmiş bilek profilleri ile tutturuluyor; içi pamukla doldurularak sıkıştırılmış bu apoletler saat sahibinin bileğine uyum sağlayabiliyor. Kenarları deri kaplanmış, pim ile açılan sandıkta ayrıca yedek kayışların saklanabileceği ince bir çekmece bulunuyor.  Schofield ve Struthers gibi bağımsız saat markalarına benzer bir ruhu olan Robinson, “Vacheron’dan önce saat dünyasıyla ilgili pek bir şey bilmiyorduk, fakat orijinalliğe, estetiğe ve zanaate değer veren insanlarla karşılaştık. Bizim yaptığımız işi beğenen insanlar saatlerle gösteriş yapmak için değil, kendi memnuniyetleri için ilgileniyor.” diyor. Sandık, Althorp arazisindeki nadir bulunan eski bir meşe ağacından yapılmış ve Robinson’ın online butiğinden sipariş edilebiliyor. Yaşlı Althorp’tan yalnızca iki modele (her birinin fiyatı 2.760 sterlin) yetecek kadar ahşap mevcut olmasına rağmen Robinson, sipariş üzerine İskoçya meşesinden yeni versiyonlar üretecek. Fiyatları ise 1.885 sterlin.