FUTBOLUN EVCİLLEŞTİRİLMESİ

  • 497 SHARES

Futbolda el maharetlerini gösterebileceğiniz yegane platform, langırt.

Böyle bir mutasyona uğrayan kaç oyun vardır emin olamasak da futbol, imkanların el verdiği ölçüde evinizde, ellerinizle oynayabileceğiniz bir oyuna dönüşebiliyor. Düşünün, futbol oynama isteği o kadar ağır basıyor ki sportif bir aktivite, bu arzuyu yaşam alanlarında gerçekleştirmek için bir nevi masa oyununa dönüştürülüyor. Hem de 1890’lardan bu yana. Bize sorarsanız, futbola has fanatizm, bu dönüşüm esnasında göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalardan biri.

Bir zaman dizinini takip etmemiz gerekirse, masa futboluna dair patentin 1 Kasım 1923’te İngiltere’de alındığı biliniyor. Oyunu evcilleştirmeye dair fikrin ilk kimden çıktığı şaibeli olsa da, patent konusunda en hızlı davranan İngiliz Harold Searles Thorton olmuş. Futbolun popülerleşmesini kendisi
için bir avantaja çevirip, icadıyla kısa sürede insanların evine sızmayı başaran Thorton’a bu ilham -inanmak zor olsa da- bir kibrit kutusunu incelerken gelmiş. Kibrit çöplerinin kutudaki dizilişinden hareketle, dikdörtgen bir masada konumlanan sopalar ile kurgulanan oyunu bugün TDK şu şekilde açıklıyor: “Dikdörtgen masa üzerindeki oyuncu maketleri bulunan sopaları yöneterek, küçük topları belirli deliklere sokmak veya bu deliklere girmesini önlemek amacına dayanan oyun.” Amaç futbolla birebir aynı olmasına rağmen temel kuralları ise taban tabana zıt. El, futbolda topa değdiği anda penaltı veya faul olup gidişatı değiştirirken, langırtta oyunu oynayabilmek adına kullanılmasına izin verilen tek uzuv eliniz oluyor.

Yazının devamını QP No:25 122. sayfadan itibaren okumaya devam edebilirsiniz. QP’ye abone olmak için ise abone@qpmagtr.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.