FACEL VEGA

  • 36 SHARES

“For the few who own the finest” sloganı kulağa iddialı gelse de başka bir cümle Facel’in yapmak istediğini bundan daha iyi açıklayamazdı.

UÇAK TEKNOLOJİSİ

Otomobil tarihinin en özel markalarından biri olarak kendine ayrıcalıklı bir yer edinen Facel S.A (Forges et Ateliers de Construction d’Eure-et-Loir), her ne kadar 1939 yılında kurulmuş olsa da otomobil üretimine 1954 yılında başlamıştı. Temellerinin atıldığı ilk yıllarda havacılık ve otomotiv sektörü için parçalar üreten; II. Dünya Savaşı’ndaki Alman işgali sırasında uçak fabrikasına dönüştürülen firma, 1950’li yılların başında, kurucusu Jean C. Daninos’un lüks otomobil üretme hayali ile başladığı kısa otomotiv serüveninde dikkat çekici modeller üreterek efsane markalar arasına girmeyi başardı.

İLK OTOMOBİL

1950’li yılların başında yükselen lüks otomobil pazarında yer edinmek isteyen Fransız sanayici Daninos, üreteceği prestijli modellerle Fransız kalitesini tüm dünyaya tanıtmak istiyordu. Bir gün Facel’in karoser ürettiği otomobil markalarından biri olan Panhard, yeni modellerinden birinin üretiminden vazgeçtiğinde Daninos, bunu kendi lüks otomobilini yaratma fırsatı olarak gördü ve harekete geçti. Karoseri Facel fabrikasından çıkan otomobilin şasesi Hersham&Walton Motors’dan, motoru ise Chrysler’dan geldi ve Daninos’un hayali gerçek oldu: Facel’in ilk otomobili FV (Facel Vega) tarih 1954’ü gösterdiğinde tanıtıldı.

BAŞYAPIT

Facel fabrikasından çıkan otomobiller, kuvvetle muhtemel Daninos’un hayal ettiğinden de fazla ilgi görmüştü. 1959 yılında çıkan HK500, sunduğu etkileyici lüksün yanı sıra saatte 230 km/h’a ulaşan hızı sayesinde de dönemin tam anlamıyla popüler bir arzu nesnesiydi. Öyle ki Pablo Picasso, Tony Curtis, Ava Gardner, Stirling Moss, Dean Martin hatta Fas kralı, İran şahı, Arap Prensi gibi önemli kişilerin garajında Facel otomobillerini görmeye sürpriz denemezdi. Fransız ve Amerikan ortaklığının başyapıtlarından biri kabul edilen Facel Vega, bugün de güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen ve koleksiyonerlerin sahip olduğu için kendini şanslı addettiği otomobillerden biri.

1954: Facel’in ilk otomobili Vega (FV) Paris motor fuarında tanıtıldı. Otomobil, gücünü Chrysler’dan alınan V8 motor veriyordu. Alışılagelmişten daha lüks olan iç mekanında uçaklardan esinlenilmişti. 1955 yılına kadar toplamda 47 adet FV üretildi; bunlardan altısı convertible idi.

1956: Facel Vega Sport (FVS) adıyla tanıtılan yeni model piyasaya çıktı. Panoramik ön camı oldukça fütüristikti. Üretimden kalktığı 1958 yılına kadar toplam 310 FVS üretildi. Markanın dört kapılı versiyonu olan ‘Excellence’ 1956 yılının son çeyreğinde Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı.

1958: Excellence yollara çıktığı 1958 yılından firmanın kapandığı 1964 yılına kadar toplamda 156 adet üretildi.

1959:Tanıtılan HK500, aslında FVS’nin geliştirilmiş ve adı değiştirilmiş bir versiyonuydu. Facel, 1962 yılına kadar 489 HK500 yollara çıkmıştı.

1960: Avrupalı rakiplerle daha rahat rekabet edebilmek için geliştirilen Facellia 1962 yılına kadar üretildi.

1962:HK500 yerini Facel II’ye bıraktı. Facel II, markanın kapanmasına kadar yalnızca iki yıl üretilebildi.

1964: Facel’in attığı yanlış adımlar finansal problemler yaşamasına ve kapanmasına sebep oldu. Marka tarihi boyunca yaklaşık 2900 otomobil üretti.