EN İYİ REGATTA SAATLERİNDEN 6’SI

  • 265 SHARES

Belki de en fonksiyonel komplikasyonlardan olan regatta geri sayım sayacını altı modelle bir kez daha hatırlıyoruz.

Ulysse Nardin Marine Regatta
Yelken yarışlarında başlangıcı bildiren bir top atışı yapma fikri pek akıl kârı değil; topun sesi gelene kadar yarış çoktan kazanılmış ya da kaybedilmiş olabilir. Rüzgâr dalgalı bir başlangıca işaret etse de, kural kitabı teknelerin top atılmadan başlangıç çizgisini geçmemeleri konusunda ısrarcı, böylece yatların da yarışmadan önce güvenilir bir geri sayımla yerlerini almaları önem taşıyor. Ulysse Nardin alışılmış bir konsepti yeniden ele aldı ve tamı tamına 650 parçayla yeniden yapılandırdı. Marine Regatta, ayarlanabilir 1-10 dakika geri sayım skalasıyla son derece kullanımı kolay bir model. Ancak gizli bir silahı var; aniden yön değiştirmeden önce sıfıra kadar saat yönünün tersinde geri sayım yapan çift yönlü merkezi saniye ibresi; dakika ve saat gösteren alt kadranıyla 12 saatlik bir yarış zamanlayıcısı görevi görüyor.

Rolex Yachtmaster II
Rolex’in Yachtmaster II’si 2017 yılı için yeni kadran simgeleriyle – saat 12 konumunda bir üçgen, saat altı konumunda ise bir dikdörtgen – tazelendi ve ‘mercedes’ akrebi kapsayacak ve saati Rolex’in Professional serisine daha da uyduracak yeni bir ibre setiyle tamamlandı. ‘Start-up’ sekansı bezeli döndürerek, reset düğmesine basarak ve sezgisel olmayan bir biçimde saatin su altında da kullanılabileceği düşünüldüğünden, tepenin vidaları sökülerek karmaşık bir hal alıyor. Ancak bu prosedürü tamamlamayı başardığınızda Yachtmaster II, kullanıcıların geri sayımlarını yarış sinyalleriyle senkronize etmelerini sağlayan flyback özelliğiyle son derece kullanıcı dostu oluyor.

Panerai Luminor 1950 Regatta Oracle Team USA
Panerai 21. yüzyılda kendi küresel klasik yat serisi Panerai Classic Yachts Challenge’ı kurarak denizciliğe dayanan köklerini tekrar ön plana çıkardı; ancak bu yıl aynı zamanda sporun en eski yarışı America’s Cup ve 2017 yılında yarışan altı ekipten ikisinin saat ortaklığını da üstleniyor. Bu ortaklık, içerisinde savunmadaki şampiyon Oracle Team USA’in resmi saati olan 47 mm’lik matlaştırılmış titanyum regatta zamanlayıcı ve flyback kronografın da yer aldığı beş yeni saatten oluşan bir koleksiyonun yolunu açtı. Panerai
yeni modele maksimum 15 dakikaya kadar
bir dakikalık aralıklarla geri sayımı ayarlamak
için üçüncü bir buton da eklerken, kasanın sol kısmındaki iki buton ise durdur/başlat ve sıfırla/ flyback görevlerini yerine getiriyor.

BremontAC-R-II
Bu yıl Bremont’un America’s Cup koleksiyonuna yeni eklenen AC-R-II, markanın geçen yıl piyasaya sürülen regatta saatlerinin son derece akıllı veya sportif AC-R modelleri arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor. Bu kararlı görünüşe sahip 43 mm’lik takipçi, gereksiz renk-kontrastı oluşturan bezele (ve paslanmaz çelik yerine titanyum kasaya) sahip değil ve kadran görünümünün üzerinden geçerek tasarımına daha fazla vurgu katıyor. Kronograf 15 dakikalık bir geri sayım alt kadranına sahip; 60 dakika skalalı, saat sekiz konumundaki ikinci bir tepey koluyla ayarlanan iç bezeli ise daha uzun etkinlikleri zamanlama olanağı sunuyor.

Omega X-33 Speedmaster Skywalker
Omega’nın America’s Cup katılımcısının
Yeni Zelanda ekibiyle olan bağı 1995 yılına dayanıyor ve bu ortaklık şimdiye kadar en
az altı Seamaster’la sonuçlandı, ancak bu
yıl biraz daha farklı bir şeyin; yani bir Omega X-33 Skywalker Emirates Team New Zealand Skywalker’ın zamanı geldi. Omega’nın çok işlevliliğini kullanmak, dünyanın dört bir yanındaki sporcu erkek ve kadınların kollarındaki dijital saatlerin sayısına bakıldığında son derece hassas bir karar. Omega mevcut zamanı ve geri sayım işlevini göstermek için analog ibrelerle
bir quartz kronograf mekanizması kullanıyor. X-33’ün üç dijital göstergesi de böylece 45 mm’lik titanyum kasalı saatin dört düğmesinin kontrol ettiği her türden zaman dilimi, takvim, alarm, regatta geri sayımı, zamanlayıcı ve kronograf fonksiyonu için kullanılıyor.

Louis Vuitton Tambour Régate Automatique
America’s Cup’ın gerçek bir sponsoru -deniz seyahatleri işindeki kuşkusuz iddiasını ise belirtmeye gerek bile yok- Louis Vuitton’un cesur saat koleksiyonu geçtiğimiz yıl Spin Time’ın varyasyonlarından bazı aşırı komplike quartz’lara kadar bir dizi regatta zamanlayıcısını bünyesine kattı. Bu Tambour Regate Automatique flyback kronograf bu en iyi altı içinde en sık kullanılan regatta zamanlayıcı göstergesine, yani bir yarış öncesinde geri sayılan dakikaları göstermek için renk değiştiren beş farklı sekmeye sahip tek saat. Burada bu sekmelerden bazıları akışkan saniyeler ve 15 dakikalık alt kadranlar ile köprü kurarak tam tepesinde, saat 12 konumunda yer alan bir tarih penceresiyle dikey bir yelkenin siluetini meydana getiriyor. Bunu yapan başka biri olsaydı muhtemelen işe yaramazdı, ama Louis Vuitton tasarımının üstün güveni bunu başarıyla gerçekleştiriyor.