Ekselanslarının Gerİ Dönüşü

  • 194 SHARES

Roger Federer tenis tarihinin belki de en önemli maçında Rafael Nadal’ı beş set sonunda geçerek 18. Grand Slam Şampiyonluğuna ulaştı.

Bugünkü Australian Open Tek Erkekler Finali’ni izleyenlerin gelecek nesillere aktarabilecekleri bir anısı oldu. Bireysel sporlardaki tarihi karakterlerden ikisi tekrar karşılaştı ve Roger Federer belki de favori olmadığı ender müsabakalardan birinde Rafael Nadal’ı beş set sonunda mağlup ederek toplamda 18. Grand Slam’ini kazandı. Bilinen zamanın en büyük tenis maçı ya da şüphesiz söyleyebileceğimiz şekilde en önemli spor karşılaşmasına tanık olduk. Bunun bir benzerini Ali ve Foreman yaşatmış olabilir, ya da kurgusal evrende Rocky ve Drago böylesine bir unvana beraber sahip olmuş olabilirler. Ancak gerçek dünyada Roger Federer ve Rafael Nadal’ı bir kez daha bir Grand Slam Finali’nde görmek kozmosun bize bahşettiği en büyük hediyelerden biriydi. Federer’in 35, Nadal’ın ise 30 yaşında olduğunu düşünecek olursak iki karakterin bir kez daha finalde karşılaşamayacağını tahmin edebiliriz. Üstelik her ikisinin de sakatlık sorunları yaşadığı evrede böylesine büyük bir azimle finalde buluşmalarına da şapka çıkarmak gerekebilir.

Bugünkü karşılaşma son set dışında epik anlara tanık olmadı, hatta beş setlik bir tenis karşılaşması için üç saati biraz geçen süresiyle kısa bile sayılabilirdi. Wimbledon 2008 Finalini de düşünecek olursak ikili arasındaki en etkileyici maç da değildi, ancak duygu yükü ve manevi değer penceresinden bakarsak unutulmaz bir beş setti. Dünya iki efsaneyi belki de son kez bu kadar yüksek seviyede izleme şansını yakaladı ve hem Federer hem de Nadal beklentileri boşa çıkarmayarak başta tenis severleri sonrasında ise herkesi mutlu etmeyi başardı.