DOĞRU YÖNLENDİRMEYLE TEKERLEK İMTİHANI

  • 368 SHARES

Dik yamaçlar, çamurlu yollar, hızlı akan nehirler ve kayalıklarla dolu geçitler, aracınızın ve sizin sınırlarınızı zorlamak için ideal off-road destinasyonlarını işaret ediyor. İngiltere’deki ideal off-road durakları, adrenalin tutkunuza ve seyahat etme isteğinize cevap veriyor.

Motosiklet ve otomobiller, olabilecek en yüksek hız ve güç kapasitesine ulaştığı ve sınırları zorlamaya devam ettiğinden dolayı, bu araçları günlük hayatta potansiyelinin hakkını verecek şekilde kullanmak neredeyse imkansıza yakın. Bu durum, iki ve dört tekerlek üzerinde yüksek performans sergilemek isteyenlerin şehir dışındaki yollara gitme isteğinin neden bu kadar yüksek olduğunu net bir şekilde özetliyor. Lakin sürüş keyfini maksimize etmek vearacın keyfini çıkartmak için 300 km/s hıza ulaşmanıza gerek yok, zira dik yamaçlar, çamurlu yollar, hızlı akan nehirler ve kayalıklarla dolu geçitler, aracınızın ve sizin sınırlarınızı zorlamak için ideal off-road destinasyonlarını işaret ediyor. İngiltere özelinde uzun zamandır popüler bir aktivite olarak ün salan off-road deneyimi, özellikle son zamanlarda SUV’ler ile başa çıkabilmek ve motosikletlerle çamurlu yollarda sürüş keyfini deneyimlemek isteyenlerin ilgisiyledaha da popüler hale gelmiş durumda. Tabii bu deneyimi yaşarken sizi yönlendirecek ve konuya dair bilgi edinmenizi sağlayacak eğitmenlerin varlığı da off-road merakını perçinliyor.

Otomobil: Eastnor Castle, Herefordshire

Amiyane bir deyişle, off-road kültürünün “kralı” olarak niteleyebileceğimiz Land Rover bundan yaklaşık 30 yılı aşkın bir süre önce, söz konusu potansiyeli fark ederek -ve hızlı davranarak- Eastnor Castle’ın göz kamaştırıcı manzarasına eşlik eden etkinlikler düzenlemeye başladı. Bu lokasyonun daha da önem kazanması ise, Land Rover Experience üssünün burayı genel merkez kabul etmesinden mütevellit. Land Rover, söz konusu merkezinin hikayesi, 1961 yılında James Hervey-Bathurst’ün oldukça geniş mülkünü keşfetmesiyle başlıyor. Ve anlaşmalar sonrasında Land Rover’ın beş bin dönümlük dikkatle düzenlenmiş doğal off-road atlası çiziliyor. Üzerinde Land Rover’ın gelişim testlerini de yaptığı arazide marka, sürücülerine başlangıçtan profesyonel seviyeye kadar uzanan yarım ya da tam günlük parkur deneyimi sunuyor.

Başlangıç seviyesinde olan insanlar genelde Land Rover’ın yeni Discovery’si ya da Freelander’ı ile yola koyulup, temel bilgileri bu araçlarla keşfederken, kimileri günün tamamını burada harcayarak temel bilgileri edindikten sonra deneyimi bir üst seviyeye taşıyabiliyor. Hatırlatmakta fayda var, Land Rover Experience eğitmenlerinin hepsi, istisnasız bir şekilde, askeri bir geçmişe ya da off-road uzmanlığına sahip isimlerden oluşuyor. LRE yarım günlük fiyat: 225 sterlin, tam günlük fiyat: 325 sterlin, Advanced Course: 395 sterlin

Motosiklet: Ystradgynlais, Wales

Ewan McGregor ve yol arkadaşı Charley Boorman, 2000’li yılların başında dünyanın etrafında motosikletleriyle yola çıkarak Long Way Round ve Long Way Down programlarını yaratmışlardı. İngiliz televizyonlarında büyük ilgi gören programlar, önce BMW’nin ‘GS’ serisi macera motorlarının satışının zirveye ulaşmasını, daha sonra da BMW Off-Road Skills Course’un Güney Galler’de kurulmasını sağladı. Yaklaşık 12 yıldır, 10 kez Paris-Dakar yarışına katılmış Simon Pavey’den ders almak ve off-road deneyimini yaşamak isteyen insanların aklına ilk durak olarak da artık bu kurs geliyor. Dört bin dönümlük bir araziye konuşlanan Walters Arena, başlangıç seviyesinde ya da profesyonel derecede olsun olmasın, motosiklet tutkunu olan herkes için çok etkileyici. Özellikle off-road deneyimine yeni başlayacak kişilere bile, Pavey ve 12 kişilik ekibi, zorlu parkuru başarıyla tamamlamayı ve seviye atlamayı garanti ediyor. Parkura çıkmaya karar verdiğiniz anda BMW’nin G310GS, G650GS, F750, 850GS ve R1200GS modelleri sizi bekliyor. Tabii bu modeller seviyenize ve katılacağınız programa göre değişiklik gösterebiliyor. Kurs türlerine gelecek olursak, başlangıç seviyesindekiler için iki günlük ‘level one’ programı öneriliyor.

Katılımcılar motosikleti kaldırmayı, denge kurmayı, manevra yapmayı ve beklenmedik durumlarda kontrolü kaybetmemeyi öğreniyor. Debriyaj kontrolü, düşük hızda sürüş, dik yamaçta iniş ve çıkış eğitimine ek olarak kaygan zeminde fren kontrolü anlatılıyor. İkinci seviyedeki eğitim ise, katılımcının önceki deneyimlerinde edindiği bilgiler ışığında şekilleniyor. Daha yüksek teknik bilgiler, downhill eğitimi ve dar parkurda sürüş eğitimi veriliyor.
Program fark etmeksizin kişi başı ücret: 519 sterlin

Dağ Bisikleti: Abercanaid, Wales

Abercanaid köyünde, yapım aşaması yaklaşık beş yıl süren Bike Park Wales, Myndd Gethin Dağı üzerinde 491 metre rakımlı bir bölgede yer alıyor. Birleşik Krallık’taki en donanımlı dağ bisikleti parkuru olarak bilinen Bike Park Wales, birbirine dikkatli ve güvenli bir şekilde bağlanıp tasarlanmış farklı türlerde ve seviyelerde parkur seçenekleri sunuyor. İşinin ehli pedalcıların zirveye ulaşmak için epey efor sarf etmesi gereken bu parkurlarda, başlangıç seviyesindekilerin aynı zorlu yolu çıkarken sıkıntı yaşamaması için zirveye kadar uzanan lift’ler de bulunuyor. Bike Park Wales oldukça geniş bir bisiklet filosuna sahip, üstelik bu filoda elektrikli dağ bisikletleri de yer alıyor.
Günlük kullanım kartı: 10 Sterlin