CLUB ANGLO-SAXON

  • 269 SHARES

34 Montagu Square, zamanında Ringo Starr’a, Jimi Hendrix’e, Paul McCartney’e ev sahipliği yapmış olabilir fakat artık bir bespoke uzmanının, İngiliz giyim duayenleri ile ‘modaevi’ kavramını maskülen dünyaya uyarladığı adres.

Manchester’da geçen öğrencilik yıllarında, hafta sonlarında çalıştığı giyim mağazasında hazır pantolonların uzun bacaklarına istediği gibi oturmamasıyla başlar Mason & Sons’s kurucusu David Mason’ın özel dikim ihtiyacı ve merakı. Zira hazır parçalar, idealindeki duble paça kıvrımlarına izin vermemektedir. Böylece patronundan gizli, çalıştıkları terziye ölçülerini aldırıp artık kumaşlardan kendi seçtiği desen ve renklerle hayalindeki ilk duble paça pantolonunu yaptırır. İş yerinde diktirdiği tasarımı büyük bir gururla giyerken bu özgün stil ve kesim, müşterilerin de dikkatini çeker; hatta çok beğenilir. Kısa süre içinde iş çıkışlarında mağazanın köşesinde gizlice buluşup ölçülerini veren bu beyefendiler, Bay Mason’un bespoke serüvenin başlangıcını ve dolayısıyla ilk müşterilerini oluşturur. Pantolon tasarımlarını, ceket ve takım elbiseler takip eder. Zamanla arkadaş çevresine de sıçrar bu akım; diktiği takımlar kendisinden önce, yeni mezun arkadaşlarının üzerlerinde gider Londra’daki iş görüşmelerine. Gözü yükseklerde olan her terzi gibi, David Mason’ın da hayalinde hep Londra Savile Row’da film yıldızları, aristokratlar ve politikacıları giydiren bir modaevi yaratmak vardır. Fakat çok az sayıda dikim ustasının bu hayali gerçeğe dönüşmüştür… Bay Mason ise rüyasının ilk adımlarını burada atma konusunda inatçıdır.

SABIKALI ROCK&ROLL RUHU

Kararlıdır ama aynı zamanda şanslıdır -ki terzilik basamaklarını tırmanırken en çok ihtiyaç duyacağı ve onu benzerlerinden ayıracak stil anlayışını uygulamaya dökebilecek tekniğe de bunu sürdürülebilir kılacak ustaçırak ilişkisine de sahip olur. Usta Edward Sexton, çırak da David Mason’dır. Ve Sexton bugünkü Savile Row efsanesini yaratan duayen terzilerin başında gelmektedir, ayrıca Nutter’s firmasının arkasındaki yaratıcı dahinin ta kendisidir. Bianca Jagger ile evlendiği gün Mick Jagger’ın giydiği efsanevi beyaz ipek takım elbiseyi ve Yoko Ono ile hayatını birleştirdiğinde John Lennon’ın üzerindekini (belki de giydiği ilk takımdı) o tasarlamış; Andy Warhol, Rupert Murdock, Paul McCartney gibi isimlerin ilk başvurduğu kişi olmuştur.

David Mason, işte böyle bir dahinin yanında yetiştikten sonra kendi ayakları üzerinde durmaya hazırdır artık; modaevinin kuruluş çalışmalarına başlar. Üstelik böylelikle ‘müstesna İngiliz giyim ve aksesuar markalarını tek bir çatı altında toplama’ fikrini de hayata geçirecektir. Lokasyon arayışlarını Savile Row üzerinde yoğunlaştırmışken Marylebone’da hayallerinin de ötesinde, büyüleyici bir mekanla karşılaşır: 34 Montagu Square. Bu adres uzun süre boyunca sayısız İngiliz ikonuna ev sahipliği yapmış ve dönemin en önemli müzisyenlerinin hayatlarının bir kesitine zevkle tanıklık etmiştir. Öyle ki The Beatles üyesi Ringo Starr’ın, eşi Maureen ve poodle cinsi köpekleri Felix ile yaşamak için satın almasıyla başlar dört duvar arasındaki ruh dolumu. İlk çocukları -daha sonra kendisi gibi baterist olan Oasis grubu üyesi- Zak’in dünyaya gelmesiyle evlerini Paul McCartney’e kiralarlar. Müzisyen, burayı sadece çalışma ve demo kayıt stüdyosu olarak kullanır ve hatta I’m Looking Through You parçası burada doğar. 34 Montagu Square’in bir sonraki ve en yorucu kısa süreli konuğu ise madde kullanımının doruklarında olduğu bir gecede evin her yerini, tek başına, olmayacak bir renge boyamasıyla Ringo’yu; verdiği partiler nedeniyle de komşularını canlarından bezdiren rock&roll’un dahi çocuğu Jimi Hendrix olur. Yine de The Wind Cries Mary’yi burada bestelemeyi bu kısa zaman
dilimine sığdırabilmiştir Hendrix.

Yazı çok sürükleyici gidiyordu değil mi? Devamı için QP No:19’u satın almaya bekleniyorsunuz. “Kaçıncı sayfada kalmıştık?” diye soracak olursanız ise cevabımız: 73.

Fotoğraf kredisi: Sol sayfada: Anthony Sinclair, Sean Connery’nin en iyi James Bond takım elbisesini tasarlamaya çalışırken. Mason & Sons’un arşivinden markanın izniyle kullanılmıştır.