BRUNO ZEVİ İLE MODERN MİMARİ DERSİ

  • 345 SHARES

“Her yaratıcı sanatçı ve mimar, sistematik olarak klasik kodları reddettiği için modern sıfatını kazanmıştır.” Modern İtalyan mimarinin babası Bruno Zevi’nin tüm başarıları bir kenarda dursun, kendisi tanımaya değer nevi şahsına münhasır bir karakterdi.

Bir kere İtalya’yı faşizmin gericiliğinden silkeleyip modern mimariyle tanıştırdı. Ve bunu çok sivri bir dille, tek başına seferberlik ilan edip iyi bir örgütlenmeyle başardı. Etkinlikler düzenledi, dergi ve kurumları finanse etti, şehir planlamacılığına dahil oldu ve insanları bir araya getirdi. Tüm deneyimlerini de kitap yazarak paylaştı ve mimaride idealist olmanın tanımını bir jenerasyona hediye etti. History of Modern Architecture adını taşıyan bir kitaba imza atmanın neyle eşdeğer olduğunu öngörebiliyorsunuzdur. Zevi, tarih yazarlığı ile çift ana dal yapmış mimar mertebesinde, hem cephede hem masasında idealleri için uğraşlarını sürdürdü.

Ölümünün 18. yılına ithafen, 1918’li olmasından yola çıkarak Nazionale Delle Arti Del XXI Secolo, bu 100 yıllık efsaneyi bir sergi ile anıyor. Zevi ile İtalya’nın 20. yüzyıldaki mimarisine etkisi dokunmuş modern mimarlara adanan Zevi’s Architects. History and Counter-History of Italian Architecture 1944-2000, bugünün İtalya’sına farklı bir perspektiften bakmamızı sağlıyor. Kitabının modern mimarinin dili değil; modern dilin mimarisi ismini taşıması rastlantı değil. Zira politikada da aktif rol almış birinden de bu beklenirdi: Manipüle etme kabiliyetini modernizasyon için sonuna kadar kullanmak. F.L.Wright’ın da belirttiği gibi: “Bruno Zevi, çağımızın en derin, en samimi eleştiricisidir. Onda, yapı sanatını görebilme, gördüklerini de korkusuz, aydınlatıcı terimlerle anlatabilme gücü var!” Bir kuramcıda olması gereken tüm özellikleri kişiliğinde barındıran Zevi’yi tanımak için neyse ki sadece kitapları ile yetinmek zorunda olmadığınız bir dönemdesiniz.
Museo Nazionale Delle Arti Del XXI Secolo’da 16 Eylül’e kadar.