En İyİ 6 Kronograf

  • 38 SHARES

Kronograflar hız, uzay ve sporla alakalı olmak zorunda değil. Bu yıl, zamanlama yeteneğiyle sağlamlığın eşit olduğu ölçülü tasarımlar ortaya koyan, zarafet dalgası yayan şık kronograflar da görüldü. Timothy Barber ve Chris Hall’un anlatımıyla

piagetkullanılacak

Longines

Heritage Pulsometer Chronograph

Geçtiğimiz iki yıl içinde, Longines sırayla Tachymeter ve Telemeter kronograflarını tanıttı, dolayısıyla bu yıl onu kısa süre içinde pulsometreli kronometresiyle görmek şaşırtıcı olmadı. Heritage koleksiyonunun parçası bu model bize göre bugüne kadarki en iyi mevcut Longines’i temsil etmektedir. Tachy- ve tele- kronograflardan farklı olarak, daha ezoterik bir konsept olan nabız atışı ölçme özelliği ile birleştiğinde, saate ayırt edici hissiyatını veren, tepe noktası üzerindeki kronograf düğmesi. Beyaz lake kadran ile mavi çelik ibreler ve kırmızı pulsometre göstergesi arasında renklerin hoş bir etkileşimi var, Longines her şeyi 40 mm’lik kasanın içine muntazam şekilde yerleştirmiş.

Özetle: Pipo ve bir tekgözlüğün de olduğu senaryo kadar retro hissettiriyor. Herhalde bu durum son zamanların yükselen trendi.

piaget

Piaget

Altiplano Chronograph

Piaget’nin Altiplano kronografını farklılaştıran, inanılmaz derecedeki net kadranı kadar, beklentilere karşılık veren inceliği. Aslına bakarsanız, piyasadaki en ince mekanik kronograf mekanizmasını barındırıyor, otomatik Polo kronograflardaki aynı kadran düzenine sahip; 30 dakikalık kronograf sayacı saat 3,  saniye göstergesi saat 6 ve ikinci ülke saati özelliği 9 yönüne yerleştirilmiş. İkinci ülke göstergesi bakış açınıza göre bir bonus ya da taviz olabilir. Modelin sadeleşmesi için kronograf üzerinde mümkün olduğunca az rakam yerleştirilmiş. Ama karışıma eklenen flyback fonksiyonu ile sert bir parça gibi ve de esneklik payı bırakmaksızın keskin hatlı şık bir saat.

Özetle: Piaget kimsenin yapamadığını yaparak tasarımı vurgulayan lüks meziyetini gösteriyor ve saatin inceliğine sofistikelik ekliyor.

cartierasıl

Cartier

Rotonde de Cartier Chronograph

Cartier’nin birkaç yıl önce lanse ettiği otomatik kronograf mekanizması 1904-CH MC, markanın tek kelimeyle gurur duyduğu harika bir mekanizma. Ancak, Calibre de Cartier kronograf versiyonu, markanın zarif kimliği düşünülecek olursa, biraz daha karışık bir tasarıma sahip. Gümüş veya mavi kadranlı alternatifleriyle sunulan yeni Rotonde de Cartier Chronograph, çok daha öne çıkıyor. 40 mm çaplı muhteşem parlaklığını yansıtan cilalı kasası, belli belirsiz kronograf düğmeleri ile nispeten süslü ve şık olan model, Cartier’nin yıllar önceki Collection Privée Cartier Paris versiyonlarından bu yana en iyi kronografı olabilir.

Özetle: Mükemmel manüfaktür kalibresi ile Cartier geleneklerini en canlı tutan model diyebiliriz.

iwc

IWC

Portofino Hand-Wound Monopusher Chronograph

IWC’nin şık giyim  saatlerinde hakim olan yalın estetik çizgisine baktığımızda, tek düğmeli kronograf fikri, bugüne kadarki tüm kronografları düşünürsek kurma kolunu ağırbaşlı göstermesinden mantıklı geliyor. Bu model, Sellita bazlı çift düğmeli Portofino kronografından daha yalın bir görünüşe sahip. Ayrıca, markanın manüfaktür 8 günlük elle kurmalı kalibresinin yeni mekanizma ile desteklenen kronograf versiyonu olmasından dolayı saatin çapı daha büyük. Ekim ayında Hong Kong’taki Watches & Wonders fuarında sunulan saatin, her ikisi de Santoni kayışa sahip olan arduvaz renk kadranlı (fotoğraftaki gibi) beyaz altın veya beyaz kadranlı pembe altın olarak iki versiyonu mevcut.

Özetle: Taşıyabileceğiniz büyüklükte bileklere sahipseniz, IWC’nin ikinci manüfaktür kronograf mekanizması, oldukça elegan bir görünümle sunulmakta.

zenith

Zenith

El Primero Chronograph Classic

Zenith’in modern El Primero tasarımları aşırı heyecanlı olmaya eğilimli, ancak en son versiyonu ise ölçülü zarafet dersi ile dolu. Belirtmek gerekir ki, markanın bir süredir ürettiği en klas kronograf tasarımı. Tasarım kodları, aerodinamik 42 mm kasa, gümüş kadran, iğne ibreler ve minimal indeksleriyle, önceden “Captain” olarak bilinen kronograf Zenith’in, her zamanki “dress” kronografından çok daha fazla karakterli bir saat içerisinde, aşırı retroya kaçmadan, 1950 döneminin klasik akımını canlandırıyor. 38 mm El Primero Original 1969’un varlığını bilerek, bu saatin benzer oranda versiyonu ortaya çıkabilir diye düşünmek hoşumuza gidiyor.

Özetle: Tüm yüksek seviye kronografların arasında en iyisinin, anın ötesinde muazzam yeni görünüşü. Şans dileyelim de piyasanın gözdelerinden olsun.

tagheuer

TAG Heuer

Carrera Calibre 18 Telemeter

TAG’in şimdiye kadar resmi olmayan politikasının bir parçası olarak sadece Heuer logosu taşıyan ve  markanın geçmişine çarpıcı şekilde benzerliği olan “heritage” modellerini düşündüğümüzde, Calibre 18 Telemeter bu sene Baselworld’de çarpıcı bir cevap gibi ışığa çıktı. Bu parça,iki altkadranlı kronograf göstergeli,  iç flanşta ağırbaşlı telemetresi ve kısa yuvarlak kronograf düğmeleri ve bombeli camı ile 39 mm’lik kasaya sahip. Bazıları, tarih göstergesine gerek olmadığını savunabilir. Çünkü bombeli camı, kontrast alt kadranları, kabartmalı indeksleri ve parlak kadranı sayesinde inanılmaz bir derinliği ve dokusu var. Saatin kalibresi ise Sellita bazlı olup Dubois Depraz kronograf modülü barındırıyor.

Özetle: Jack Heuer’in modern ve mimari tasarımlar açısından çok iyi bir gözü olduğunun başka bir ispatı. Ayrıca TAG’den hiçbir yere gitmediklerinin güvencesi!