16. SAYI ÇIKTI

  • 235 SHARES

QP Türkiye’nin yeni sayısı A. Lange& Söhne koleksiyon ekiyle birlikte, Mercedes’le gerçekleştirdiğimiz çekim ve kapak konumuzda değindiğimiz Patek Philippe’in perpetual calendar saatleriyle bayilerde ve seçkin kitabevlerinde.

SIHH’ten 10 ay geçti, Baselworld’un üzerinden ise 8 ay. Sevdiğimiz çoğu 2017 saatini size bu zamana kadar tanıtmaya çalıştık. Sanırız artık hepsine aşinasınız. Dolayısıyla Baselworld ve SIHH fuarlarının üzerimizdeki çekim kuvvetinin en az olduğu aylardayız, saat tutkunlarına görevimizi yerine getirdik. Bu da bize konularımızı yeni saatlerden ziyade biraz daha tasarım ve sanat mevzusuna odaklanma fırsatı verdi. Bu yüzden 16. sayıda Nevzat Sayın ile mimari perspektifinin hayatının her alanına nasıl işlediğini konuştuk; cumhuriyetin sanatçı kadınlarından Füreya Koral’ı yakından tanıyacağınız sergi vesilesiyle küçük bir ön biyografi hazırladık; Piero Fornasetti’nin poetik nesnelerini irdeledik ve gökdelen furyasını anlamaya çalıştık.
Gündemimiz bu kadar saat-dışı bir halde ilerlerken kapağımız da aynı çerçevede olmalıydı ve böylece yakından takip ettiğimiz sanatçı arkadaşımız Seçkin Pirim’den yardım istedik. Kapak çekimimize eserlerini gözü kapalı gönderdiği için bir kere daha çok teşekkür ederiz. Sonuç, Patek Philippe 5940R’nin hipnotize eden etkisini de ortaya çıkardı. (Ve dürüst olmak gerekirse bu durum saate karşı hislerimi de sembolize ediyor.)
En çok ilgimi çeken bir diğer konu da, modern saat üretimini derinlemesine incelemek adına endüstri liderlerine modernitenin markaları için ne anlama geldiğini sorduğumuz dosya oldu. Bu dosyayla birlikte aynı dergide Zenith’in ultra-teknolojik Defy Lab’inin manüfaktürdeki lansmanına gidip yazdığım incelemenin olması, size modernizmde hangi tarafta olduğunuzu anlamanız konusunda daha çok yardım edebileceğini düşünüyorum. Tüm bu modern dünyadan sıyrılmak istediğiniz de, kitap koleksiyonerliği veya Norveç ile daha sakin sularda seyredebilirsiniz. Ya da beşincisini A. Lange & Söhne’ye hazırladığımız yeni koleksiyoner ekiyle Dresden’e, Rönesans’a, 20. yüzyıla ve sonra 1990’da başlayan bir başarı hikayesine doğru da ilerleyebilirsiniz!