Maurice Lacroix Chronograph Skeleton

  • 138 SHARES

Maurice Lacroix yeni kronografın hakkını iskelet kadranla veriyor. Yazı Erçağ Akın

Baselworld 2016 sayısız eşsiz parçanın lansmanına tanık olurken Maurice Lacroix da buna imkan veren manüfaktürlerin başında geldi. Marka geniş ürün gamı yelpazesini biraz daha araladı. Ne de olsa söz konusu yakalaması zor fiyat-performans kalitesi ve 1990’ların başında gerçekleştirdiği büyük atılımla bugün yılda 90.000 saat yaratan bir üretici.

mauricelacroix3

İsviçreli üreticinin amiral gemisi diyebileceğimiz koleksiyonu Masterpiece serisi her zaman ayrı bir yerde tutuldu. Çoğunlukla düşük tutulan fiyatlar sebebiyle koleksiyon oldukça ilgi gördü ve anlaşılan o ki seriye eklenen yeni modellerle de cazibe merkezi olmaya devam edecek. Masterpiece bu yıl iskeletleştirilmiş kadrana sahip bir kronografla biraz daha büyüdü. The Masterpiece Skeleton Chronograph modası hiç geçmeyecekmiş gibi görünen iki elementi birleştirerek sade bir model olarak koleksiyona eklendi. Mekanizmayı görünür kılan zarif iskelet kadran ve butonlarındaki sadelikle dikkat çeken kronograf komplikasyonuna üç farklı şekilde ulaşılabiliyor. 45 mm çapındaki kasa paslanmaz çeliği farklı şekillerde kullanarak çeşitliliğe giden yolda pratikliği tercih etmiş. Maskülenliği elden bırakmamaya olanak tanıyan bu materyal sarı altın bezelli modelde daha naif bir mesaj veriyor. Kahverengi deri kayışla beraber sunulan model daha klasik bir çizgide. Gümüş tonlarına yakın rengiyle dikkat çeken ve bezelinde de paslanmaz çeliği tercih eden kasa ise iskeletleştirilmiş kadranın gizemli görüntüsünü biraz daha pekiştiriyor ve bu yolla belki de serinin en aklı başında üyesi konumuna yükseliyor. Siyah PVD kaplamaya sahip kasa ise Chronograph Skeleton ailesinin fen ve matematikten anlayan teknolojik temsilcisi kıvamında. Altın bezelli modelin aksine saatlerde kullanılan ibrelerin rengi genel tonlamaya karşı zıt bir duruş çiziyor. Bezelde sarı altını kullanan Chronograph Skeleton ise ibrelerinde de aynı rengi tercih etmiş.

mauricalacroix2

Logo ve ismini de opak şekilde safir cama işleyen Maurice Lacroix tepe kolu ve kronograf butonlarında ise ana akım tasarım kodlarının dışına çıkıyor. Her ne kadar klasik çizgiye sahip olsa da tepe kolunun kullanışlı fakat fazla gösterişli duruşu genel çizgiye aksi bir duruş sergiliyor, hele ki alt ve üstte yer alan tek parça butonlar düşünülürse. Saat 9 pozisyonundaki küçük saniye göstergesinin merkezinde yer alan büyük logo ve 30 dakika sayacı içerisinde kullanılan akışkan ibre de iyimser bir tabirle farklılık olarak tanımlanabilir.

Detaylar

Masterpiece Chronograph Skeleton

Fiyat: İstek üzerine

Materyal: Paslanmaz çelik

Mekanizma: Otomatik kurmalı kalibre

Çap: 45 mm

Güç rezervi: 48 saat

Su geçirmezlik: 100 metre

QP kararı: Fiyat-performans konusunda beklentileri karşılayan bir Maurice Lacroix modeli daha.