QP Türkiye - Leading Luxury Journal

QP, saatler konusunda dünyanın en iyi gazetecilik ve en heyecan verici canlı etkinlikleri için bir merkezdir. QP dergisinin online websitesidir.

Yeni saat

A385’İN GERİ DÖNÜŞÜ

1969’da tanıtılan üç El Primero kalibreli modelden biri olan A385, Zenith kaideleri ile 2021’de yeniden üretiliyor.

Zenith, yüksek saatçilikte degrade kadranı ilk kez kullandığı modeli A385’i 50 yıl sonunda yeniden satışa sunarak 2021’e ait en iyi haberlerden birini veriyor. 1969 yılında tanıtılan modelin tasarımına tümüyle sadık kalan Chronomaster Revival El Primero A385, Revival koleksiyonuna ait olması sebebiyle, vintage saatlere ilgi duyan herkesin konsantrasyonunu kazanabilecek bir tasarım vizyonuna sahip. Kahverengi degrade kadranının tıpkı ilk tanıtıldığı dönemde olduğu gibi 37 mm’lik paslanmaz çelik bir kasa ile tamamlandığı modelin, bu seçimler ile optimum uyuma sahip kahverengi deri bir kayışı bulunmakta.

Adından anlaşılacağı üzere, El Primero 400 kronograf fonksiyonlu kalibreye sahip A385’in, 50 saatlik bir güç rezervi bulunuyor. Kadranda bir kronograftan beklenecek tüm göstergelerin saat 3, 6 ve 9 yönünde yer aldığı saatin 4:30 yönünde bir tarih göstergesi de mevcut. Chronomaster Revival El Primero A385’in su geçirmezlik özelliği ise 50 metre.

Tasarım

MODERN KLASİK

And Objects, Swedish Grace koleksiyonu için İskandinav tasarımının geleneksel duruşunu ve çağdaş çizgilerin modernitesini baz alıyor.

İskandinav tasarımını en basit haliyle işlevsellik ve minimal estetik anlayışı kelimeleriyle tanımlayabiliriz. Öte yandan, bu anlayışta klasik çizgilere çağdaş yorumların eklenmesi ise birçok tasarımının çerçevesini oluşturuyor. Bir önceki cümlemize verebileceğimiz referansların yanına bir de, her ne kadar İskandinav ülkelerine ait bir marka olmasa da, Soho House ve Annabel’s gibi markaların iç mekanlarında imzalarını gördüğümüz Nicholas Jeanes ve Martin Brudnizki partnerliğinde kurulan yeni And Objects’i de eklemeli.

And Objects, Swedish Grace adını verdiği koleksiyonunda geleneksel İsveç tasarımına modern noktalar ekliyor. Zengin malzeme kartelası ve renk paleti ile tamamlanan 14 parçalık koleksiyonda mobilya ve aydınlatma tasarımları yer alıyor. Sir John Soane’nin Londra’daki Pitzhanger Malikanesi’nde gerçekleştiren çekimi ile birlikte koleksiyondaki parçalar arasında bir bütünlük yakalayan And Objects, geçmişin izlerinde yeniden yorumlanan tasarımlara da farklı bir bakış açısı geliştiriyor. Neoklasik mimari, Art deco ve İskandinav tarihinin antik desenlerine değinen seçki, aynı zamanda kendi kumaş seçiminize izin vererek bespoke kavramını genişletme imkanı tanıyor.

Tasarım

MİMARİDE DEĞER ÖLÇEĞİ

1-30 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek 2021 London Festival of Architecture’ın bu seneki teması: Önem.

Küresel olarak hepimizi farklı düşüncelere iten karantina döneminde, öznel ve nesnel olarak önem sıralamamızda minör ya da majör revizeler yaptık. Kişisel olarak alınan kararlar bir kenara, normal ve yeni normal arasındaki kıyaslamalarla birçok disiplin, önem kelimesinin neden sonuç bağlantılarına değiniyor. Makalelerden, kürasyonlara kadar farklı perspektifte irdelenen değer ve önem kavramlarının mimari tarafı ise, 1-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan 2021 London Festival of Architecture’da mercek altına alınacak.

2021 için basit fakat derinliği olan bir tema belirleyen LFA, özen ve değer kelimelerini mimarinin notlarını irdeleyecek. Öyle ki 2017’deki Grenfll Tower yangını nedenin sadece sistematik bir bakım eksikliği mi sorusundan, yapılardaki karbon emisyonunu düşürmeye yönelik fikirlere varıncaya kadar, mimaride “önem”in ne anlam ifade ettiğine odaklanıyor. Bununla birlikte, kullanılan malzemeler ve bu malzemelerin nasıl elde edildiği yahut tasarlanan yapıların insanların ruh ve fiziksel sağlığı üzerindeki etikleri gibi başlıklarla genişletilen festival, 2021 yılının önem ideasını inceleme gayesinde.

GÜNCEL İÇERİKLER

Moda

URS FISCHER VE GİYİLEBİLİR SANAT

İsviçreli sanatçı Urs Fischer ve Louis Vuitton, sanatın giyilebilirlik mevhumunu yeni iş birlikleri ile realize ediyor.

Urs Fischer, Louis Vuitton ile iş birliğinde oluşturduğu koleksiyonda kullandığı tekniği “bellek eskizleri” olarak ifade ediyor. Fischer’in tasarımlarda elle çizerek yeniden yorumladığı monogram deseninin farklı versiyonları, sanatçının belleğinde marka hakkında yer edenlerin bir yansıması olarak kabul edilebilir.

Hazır giyim ve deri aksesuar tasarımlarından oluşan koleksiyonun odak noktası ise markaya ait yedi farklı çanta modelinin Fischer perspektifi ile yeniden şekillendirilen monogram deseniyle tasarlanıyor olması. Kırmızı, beyaz ve siyah gibi ana renklere sahip kadife benzeri bir materyal ile üretilen taktil hissiyatı artırılmış çantalar, sanatı taşınabilir bir statüye eriştiriyor. “Louis Vuitton x Urs Fischer” koleksiyonu, bu ay itibari ile markanın tüm butiklerinde satışa sunulacak.

Otomobil

1959’UN 2021 UZANTISI

Orijinal iç aksamı ve motoru ile 1959 yılında sınırlı sayıda üretilen BMW 507 Series II Roadster modelinin açık artırma fiyatı 21 Ocak’ta belli olacak.

Otomobil tasarımlarını domine eden spesifik coğrafyalardan bahsetmek mümkün. Kimi zaman tasarım dilinden kimi zaman ise mühendisliklerinden otomobillerin hangi markalara ait olduklarını logolarına bakmadan ayırt edebiliyoruz. Öyle ki, ibre sözcüğü denince İtalyan markalarını, tasarım vizyonunda da Alman otoriterliğini referans gösterebiliriz. Markalar her ne kadar modellerini sürekli güncelliyor olsalar da, vintage otomobillerin gustosu her daim ayrı bir başlık altında incelenmeyi hak ediyor. Otomobillere olan tercihinizi moderniteden mi yoksa hikayesi olan bir tasarımdan yana mı kullandığınızdan bağımsız olarak, 21 Ocak’ta Bonhams Scottsdale Auction’da gerçekleşecek olan açık artırmanın herkes için ilgi geçici olacağı kanaatindeyiz.

1959 yılında sınırlı edisyonu ile Mercedes-Benz’in 300SL modeline rakip olacak şekilde tasarlanan BMW 507 Series II Roadster, tamamen Amerikan pazarını hedefleyen bir model olarak üretilmişti. 1950’lerde 507, BMW’nin amiral gemisi oldu ve o zamanlar Bavyera firması tarafından üretilen en pahalı otomobil idi. Otomobilin ağırlığının 1.280 kg’a düşürüldüğü gibi tamamı alüminyum V8 150 beygir gücündeki 3.2 litrelik motora sahip model orijinal parçalarıyla da geçmişin notlarına değiniyor. Gösterge panelinde çok nadir görünen orijinal Becker Mexico radyosuna sahip 507 Series II Roadster’a telif vermek için son tarih 21 Ocak.

QP Seçti

DALÍ’YE AİT 100 ESER

Assouline’in lüks kitap yayıncılığını başka bir seviyeye taşıdığı “The Impossible Collection” serisinin yeni başrolü Salvador Dalí’ye ait.

The Impossible Collection, kitapların da bir sanat eseri olarak algılanmalarını amaç edinen bir koleksiyon. Assouline’in sınırlı sayıdaki bu kitapları İtalya’da geleneksel teknikler ile elde üretiliyor. Özel tasarlanan keten kutularda satışa sunulan kitaplar, okunurken parmak izi olmaması adına beyaz eldivenler ve özel bir kanvas çanta ile tamamlanıyor.

Yayın evinin bu seriye son eklediği kitap ise Salvador Dalí’ye ait 100 eserin incelendiği bir monograf. Küratör ve sanat tarihçisi Paul Moorhouse’un içeriğini oluşturduğu kitap, sanatçının ilham kaynaklarını ve obsesyonlarını farklı disiplinlerdeki eserlerindeki sembolist öğeler yoluyla deşifre ediyor. 194 sayfalık “Salvador Dalí: The Impossible Collection”, her ne kadar bir coffee table book statüsünde olsa da, başına bir kaza gelmemesi için kütüphanelerin güvenli raflarında saklanmasını tavsiye ediyoruz.

Sanat

FOTOĞRAFİK KAYNAKÇA

Perrotin’in web sitesi üzerinden ziyaret edilebilen Pieter Vermeersch’in kişisel sergisi, sanatçının çekmiş olduğu fotoğrafları kanvasa fotorealistik bir perspektifte geçirdiği işlerinden oluşuyor.

Yazı: İdil Deniz Türkmen

Perrotin Paris’i ziyaret etmeyi özleyenlerin, galerinin web sitesi üzerinden virtual visit butonuna tıklayıp, bilgisayar ekranlarından sanal bir tura çıkabileceği kürasyonlardan biri de Pieter Vermeersch’e ait. 30 Ocak’a kadar ziyaret edebileceğiniz sergi, sanatçının resim ile olan normların dışındaki ilişkisini inceliyor.

Vermeersch’in çekmiş olduğu fotoğrafları, kanvasa fotorealistik bir perspektifte resmettiği işlerden oluşan kürasyon, klasik resim sanatının sınırlarını sorgulayan bir temaya sahip. Mermer ve ahşap gibi doğada bulunan materyalleri, yeni teknikler ile resimleştiren Vermeersch, figüratif ve soyut olarak algılanabilecek işlerini somut kaynaklara dayandırarak izleyiciyi kontrast düşüncelerin arasındaki ince çizgiyi sorgulamaya itiyor.

Moda

DOĞAL ORTAMINDA İTALYA

Kamp tarzının farklı bir yorumu olarak 22 Ocak tarihinde satışa sunulacak olan North Face ve Gucci koleksiyonu, iki markanın da kendine has tasarım çizgilerini tek bir noktada topluyor.

Söz konusu tasarımların ortaya çıktığı sınırlar olduğunda hepimizin zihninde ülkelere göre farklı bir imaj beliyor. Markası ne olursa olsun, İtalya tasarımı denildiğinde daha şık çizgilerden Amerikan tasarımlarında ise daha sportif ve rahat bir profilden bahsedilebilir. Bir önceki cümlemizi biraz daha derinlemesine yorumlayacak olursak, outdoor aktivitelerinin Amerika bağlantılarını North Face ile, üzerine düşünülmüş İtalyan stilini ise Gucci ile bağdaştırabiliriz. Bu noktada iki farklı tasarım duruşuna sahip markanın iş birliğinden doğan koleksiyonu, Gucci’nin lüks tutkusunun North Face’in doğal ortamına entegrasyonu olarak tanımlayabiliriz.

1970’li yılların North Face tasarımlarındaki canlı renkler ve çiçek motiflerinden ilham alan koleksiyon Gucci monogramları ile bir bütünlük sağlıyor. Kuş tüyü ceket ve etekler, önlük elbiseler, gömlekler, tulumlar ve bir dizi retro sırt çantası ve bel çantalarının yanı sıra deri yürüyüş botları ve şapkalar koleksiyondaki yer alan diğer tasarımlar arasında. Bu parçalara ek olarak koleksiyondaki çadır ve uyku tulumu da outdoor aksesuar alt başlığını oluşturuyor. Önümüzdeki ay için bir kamp planınız varsa, 22 Ocak’ta iki markanın da web sitesinde satışa sunulacak olan koleksiyona göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Yeni saat

RADO’NUN DENEYSEL TRİLOJİSİ

Rado’nun True Square koleksiyonuna eklediği üç yeni modelinin arkasında beş farklı tasarımcının vizyonu gözlemlemek mümkün.

Rado’nun tasarımcılarla olan iş birlikleri serisi bu yıl, beş farklı tasarımcının vizyonlarını üç farklı yeni True Square modeline aktarmaları ile sonuçlanıyor. Odaklanacağımız model ise İtalyan tasarım duo’su Andrea Trimarchi ve Simone Farresin’in stüdyosu Formafantasma’dan ismini alan tasarım. Cep saatlerinden alınan ilhamın fütüristik bir yansıması olarak kabul edilebilecek saat formu ile, mekanizmayı korurken, saatin minimal fonksiyonları ile asıl işlevine odaklanılmasını sağlıyor.

Çizilmeye karşı dayanıklı özel bir seramikten tasarlanan 38 mm’lik kare kadranlı modelin ibreleri görünür kıldığı yuvarlak pencerenin camı ise safir kristal ile korunmakta. Markanın 30 yıl önce tasarlanan Ceramica’nın vizyonu ile oluşturulan kare monoblok kasanın yanı sıra, modelin bileziği de açık gri seramik titanyumdan tasarlanıyor. Manüfaktür üretimi otomatik kalibrenin ise 80 saatlik bir güç rezervi bulunuyor. Modelin ayrıca 50 metreye kadar su geçirmezlik özelliği de mevcut.

Otomobil

BOND DERLEMESİ

Aston Martin ile EON Productions’ın sınırlı edisyondaki DB5 Goldfinger modelinin ardında gizlenen tasarım notları neler?

James Bond denilince aklınızda birçok nesnenin ya da ismin canlanması mümkün. 1962 yapımı Sean Connery’li Dr. No’dan bir kokteylin karıştırılacağına mı yoksa çalkanacağına mı karar veren birçok element Bond serisinde yerini alıyor. Son olarak pandemi nedeni gösterime sürekli ertelenen ve Daniel Craig’in son kez Bond unvanına erişeceği No Time To Die’in ardından bir sonraki Bond kim olur bilinmez ama filmlerde görmeye alışık olduğumuz Aston Martin modellerinin yerini bir süre daha koruyacağına eminiz.

İkili arasındaki iş birliğini kutlamak adına elli senenin ardından ilk kez tasarlanan Aston Martin DB5 Goldfinger tamamlandı. EON Productions iş birliğinde gerçekleşen tasarım için toplam 4.500 saatlik bir çalışamadan söz ediyoruz. Bir de sadece 25 tane üretilen modelin her birinin 2.75 milyon sterlin fiyat etiketine sahip olması, sıraladığımız birçok noktanın ortak paydası olarak düşünülebilir. Koleksiyonun 25 adet ile sınırlandırılmasının ardında ise 25 James Bond filmi yatıyor. Kaputunun altındaki 4.0 litre hacimli ve 290 beygir gücüne sahip motoru ile eski usül tasarımlara değinen model, ahşap bir direksiyon ile tamamlanıyor.

Moda

SENENİN İLK KOALİSYONU

Loewe ve Studio Ghibli’nin sembolü haline gelmiş 1988 yapımı My Neighbor Totoro iş birliğinden doğan kapsül koleksiyonu için geri sayım 8 Ocak’ta sonlanıyor.

Çizgi film ya da animasyon karakterlerinin tasarım dünyasıyla haşır neşir olması alıştığımız bir konsept. Öyle ki Gucci’nin geçtiğimiz sene, 3 Eylül 2112 doğumlu kedi tiplemesindeki Doraemon karakterine ver verdiği Doraemon x Gucci koleksiyonu güncel sayılabilecek örneklerden biri idi. Ta ki Loewe, Studio Ghibli’nin klasiği My Neighbor Totoro ile olan iş birliğini duyurana kadar.

Evde kaldığımız zaman dilimlerinde hunharca kendimizi dizi ve filmlere adadığımız gerçeğini bir kenara koyarak, 1988 yapımı My Neighbor Totoro’nun revize edilmiş halinin yeniden yayınlanması, izlenecekler listesine bir yenisinin daha eklenmesine vesile oldu diyebiliriz. Listesine bu animasyonu ekleyen isimlerden birinin de Jonathan Anderson’ın olması olası. Bir önceki cümlemize referans olarak ise 8 Ocak tarihinde lansmanı gerçekleşecek olan kapsül koleksiyonu My Neighbor Totoro x Loewe’yi gösterebiliriz. Tişört, deri ceket ve sweatshirt gibi hazır giyim tasarımlarından oluşan koleksiyon, markanın dana derisi çanta ve cüzdan tasarımlarını da içinde barındırıyor. 8 Ocak’taki tanıtımın ardından koleksiyon, markanın web sitesinde ve butiklerinde satışa çıkacak.

Sanat

İMGELER VE ÖZNELER

Yeni yılın ilk günlerini iyi değerlendirmek için, kendinize hediye alma geleneğini uzatarak, Ingeborg Strobl’un Mumok’taki online sergisine bir bilet alarak devam edebilirsiniz.

Yazı: İdil Deniz Türkmen

Avusturyalı sanatçı Ingeborg Strobl’un üretimleri topluma ayna tutan imgeler gibi okunabilecek doğal öznelere dayalıdır. Sanatçının 2017’de ölümünden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sergisi “Having Lived”de görülebilecek en erken dönemli işler, renkli mum boya çizimleri ve Londra’da öğrenciyken yaptığı seramikleri.

Bu çalışmaların her ikisi de hayvan motifli gerçeküstü bir dille karakterize edilir; Strobl geçici olanın gizli güzelliğine vurgu yapar. Fotoğraf ve heykel çalışmalarının da görülebileceği retrospektif sergiyi, mumok.at’ ten online bilet alarak ziyaret edebilirsiniz. Kürasyonu bilgisayarınızdan deneyimlemek için son tarih 14 Şubat.

QP Seçti

MUTLU YILLAR!

Kendiniz ya da bir sevdiğiniz için. İster sepete ekleyin, ister bir yakınınıza bu e-maili ileterek dolaylı yoldan gidin. Belki işten bunaldığınız bir anda. Belki karantinada. Her koşulda, bu obje seçkisi sizi mutlu etmek için hazırlandı.

QP’de uzun süredir aşina olduğunuzu düşündüğümüz, bizim de en sevdiğimiz diyebileceğimiz bir bölüm var: QP Seçti. Çeşitli tasarım disiplinlerinden etkilendiğimiz objeleri bir araya getirdiğimiz bu sayfalarda, aslına bakarsanız kendimizi mutlu etmenin bir formülünü paylaşıyoruz. Yani hediye ritüelinin kodlarıyla biraz oynuyoruz: Özel gün dinlemeden, etrafımızda görmekten keyif alacağımız, tasarımını takdir ettiğimiz nesneleri bir araya getiriyoruz. 2020 ilginç bir seneydi; salt mutluluğu nasıl tanımladığımız belki de hiç bu kadar önemli olmamıştı. Ve bazen dört gözle beklediğimiz kargolar da olmadı mı? İşte tam da buradan hareketle, 2021’i, geçtiğimiz sene QP Seçti’de yer alan favorilerimizle açıyoruz. Çünkü sevdiklerinize 31 Aralık’ta hediyelerini verdiyseniz, şimdi sıra kendinizde…

1.Yüz bakım maskesi, Light-Therapy Golden Facial Treatment Device, MZ Skin, 532 €

www.mzskin.com

2. Bisiklet, Fixie, Saint Laurent, 695 €

www.ysl.com

3. Su matarası, Bidon, Cafe du Cycliste, 14 €

www.mrporter.com

4. Lamba, Chiara Floor Lamp, Flos

www.flos.com

5. Satranç seti, Horsecut satranç seti, Hermès, 4.750 £

www.hermes.com

6. Two Kids, One Grown-up, John Baldessar, 65 $

www.mariangoodman.com

7. Kişiselleştirilebilen şarj kablosu, Chaos Club, 60 £

www.shop.chaos.club

8. Boxer, Made to measure, Hamilton and Hare, 35 £

www.hamiltonandhare.com

9. Makas, Banshu Hamono, 50 $

www.japan-best.net

10. Servis seti, Lorenzi Milano, 1.735 €

www.lorenzimilano.com

11. Espresso makinesi, The AnZa, Anza Coffee, 1.180 €

www.anzacoffe.com

12. Ayak iskemlesi, Springer Spaniel ayak iskemlesi, Dimitri Omersa, 530 £

www.omersa.co.uk

13. Lamba, Harnais Bedside Lamp, Hermès, 6.200 $

www.hermes.com

14. Banyo tuzu, Magnesium & Amethyst Deep Relax Bath Soak, 55 £

www.ilapothecary.com

15. Dijital teleskop, Vaonis Stellina, 4.000 €

www.vaonis.com

16. Cam pipetler, Kikkerland, 10 €

www.kikkerland.com

17. Egzersiz zarı, Exercise Dice, William & Son, 330 £

www.williamandson.com

Sanat

SİNEMATOGRAFİDE GERİ SAYIM

Filmleri, sanat ve bilim perspektiflerinde değerlendirerek farklı retrospektiflere yer veren Academy Museum of Motion Pictures için tarih, 2021’in Eylül’ü.

Ertelenen etkinlere bağışıklık kazandığımız şu zamanlarda kimi zaman güncellenen tarihleri takip etmekte zorlanıyoruz. Belirsizlikler içerisinde son bulan 2020 senesinin ardından 2021’in takvimi de bu şekillenmeye başlıyor. 2021’in 30 Eylül’ünde kapılarını açacak olan Academy Museum of Motion Pictures ise verebileceğimiz en güncel örneklerden biri. Film yapımının sanat ve bilim perspektifinden değerlendiren müzede, dünyanın farklı lokasyonlarındaki önemli filmler ve yapımcılar referans alınarak bir araya getiriliyor. Pritzker Ödüllü mimar Renzo Piano, daha önce May Company binası olarak bilinen ve fütüristik küresel şekli nedeniyle kolayca tanınan bir Amerikan simgesi olan tarihi Saban Building’i müzenin lokasyonu olması için restore ediyor.

Evrensel olarak belli bir hayran kitlesine sahip filmlerin sergilerine yer verecek olan Academy Museum of Motion Pictures, aynı zamanda Studio Ghibli’nın kurucularından Hayao Miyazaki’nin daha önce hiç görülmemiş bir retrospektifine de bir bölüm ayırıyor. Öte yandan Gregory Peck’in açıklamalı senaryo notlarından ve Jaws’tan köpekbalığının tam ölçekli modelinden oluşan özel sinema hikaye koleksiyonları da bulunuyor. Şimdiden 2021’nin Eylül’ü için Los Angeles seyahat planlıyorsanız, Academy Museum of Motion Pictures’ı listeye eklemenizi öneririz.

Tasarım

TASARIM YANSIMASI

Porsche 911 tasarımının DNA’sından etkilenen Porsche Design Acer Book RS kendisinden beklenildiği üzere minimalizmin ve işlevselliğin normlarına değiniyor.

Otomobil denince her ne kadar da aklımıza direkt olarak teknik ve tasarım bağlantılarında dört tekerlekli bir iskelet silueti canlanıyor olsa da, bazı markalar ürün gamlarını, ister aynı çatı altında ister de yapılan farklı iş birlikleriyle genişletiyor. Bir önceki cümlemize referans olarak Lamborghini ve Master&Dynamic’in iş birliğinden doğan kulaklıklarını gösterebildiğimiz gibi, Porsche’nin lisanslı aksesuarlarına yer veren Porsche Design’ı da es geçmemeli. Gündelik hayatın birçok noktasına değinen Porsche Design ise dahil olduğu teknolojik tasarım alanlarına bir yenisini daha ekliyor, laptop.

Acer ve Porsche Design’ın iş birliğinden doğan Porsche Design Acer Book RS’in ana hatlarının kaynağı, 911 mirası. Tasarım ve performans bağlantılarını 15,99 mm kalınlığı, 11. nesil Intel® Core ™ işlemciler ve Intel® Iris® Xe Graphic ile birleştiren model aynı zamanda 17 saat pil ömrüne sahip. 1.2 kilogram ağırladığında laptop’un 14 inç full HD IPS ekranın ise karbon fiber kapak ve metal kasa kaplıyor.