VALÉRIE MESSIKA

  • 61 SHARES

Parizyen tasarımcı, aile şirketinin çerçevesinden vazgeçip, kendi yaratıcılığını konuşturduğu bir iş planını harekete geçirdi.

QP Women: Kişisel yaşantınızın olmazsa olmazı diyebileceğiniz Messika tasarımları hangileri?

Valérie Messika: Move koleksiyonumdaki bilezikler! İsmini kızlarım Romane ve Noa’dan alan ‘’Move Romane’’ ve ‘’Move Noa’’ bileziklerini farklı renklerde takmayı, aynı zamanda diğer koleksiyonlarımdaki bilekliklerle de değişik şekilde kombinlemeyi çok seviyorum.

QPW: Babanız André Messika pırlantalarla çalışmaya başladığında yalnızca 15 yaşındaydı. O bu işi kurarken siz hep yanındaydınız. Onun sizin kariyeriniz üzerindeki etkisi nasıl oldu? Bu sadece size bıraktığı bir miras mı, yoksa pırlantalar aynı şekilde sizin de tutkunuz oldu mu?

VM: Küçük bir kızken, babamın eve muhteşem pırlantalar getirdiğini ve onlarla oynamama izin verdiğini hatırlıyorum. Pırlantalara olan tutkum, ilk olarak 12 yaşında babamın atölyesinde bir çift küçük pırlanta küpe bulmamla başladı. Yaydıkları ışıktan tam anlamıyla büyülenmiştim. Tüm çocukluğum babamın pırlantalara olan tutkusuyla ilgili anılarla dolu. O anılar bizim baba-kız, özel olarak iletişim kurduğumuz anlardı. Genç yaştan itibaren babam, bu tutkusunu bana ve erkek kardeşim Ilan’a aşıladı.

QPW: Babanızın hali hazırda kurulu olan pırlanta ticareti şirketini devam ettirme veya yeniden şekillendirme şansınız varken neden yeni bir marka kurmaya karar verdiniz?

VM: André Messika hayatını pırlantalara adamış bir adam. Henüz 22 yaşındayken kendi işini kurmuş ve zamanının sayılı tedarikçilerinden biri olmayı başarmış. Ömrünü Sibirya, Hindistan, Güney Afrika başta olmak üzere tüm dünyayı gezerek, en güzel taşları arayarak geçirmiş. Şu anda dünyanın önde gelen mücevher markalarına ham veya işlenmiş pırlantalar tedarik ediyor. Ben Messika’dan evvel babamın yanında 5 yıl çalıştım ve bu esnada her şeyden önemlisi sektörün her türlü sırrını öğrendim. Onun hayali ve isteği bir gün benim şirketin başına geçmemdi ancak ben önemli bir şeyin eksik olduğunun farkındaydım: Yaratıcılık. Bu nedenle kendi tasarımlarımdan oluşan markamı yaratmaya karar verdim.

QPW: Messika 2005’te kurulmuş bir mücevher markası ve malum o günlerde pırlantalar ve mücevherlere şu an olduğu gibi günlük hayatta pek fazla yer verilmiyordu. Sizce kadınlar günlük stillerinde mücevherlere yer verme fikrine nasıl adapte oldu?

Bu sorunun cevabını ve röportajın geri kalanını merak edenleri, QPW No:4’ün 174. sayfasına davet ediyoruz. Dergiye abone olmak için ise abone@qpmagtr.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.