SAVAŞ SONRASI YOKO VE LENNON

  • 83 SHARES

John Lennon ve Yoko Ono’nun soğuk savaş sonrası mücadelesini verdiği hümanist düşünce yapısını yayma adına gerçekleştirdikleri sanatsal protestolar tek bir çatı altında toplandı. Yoko Ono: Growing Freedom sergisi 15 Eylül tarihine kadar Montréal Foundation for Contemporary Art’da.

60’lı yılların belki de ideolojilerini en net şekilde gözler önüne eseren çiftlerden biri, Yoko Ono ve John Lennon. Performans sanatı ve resimleri ile ilgi çeken Ono’nun, Lennon ile tanışmasının ardından mensup oldukları hümanist düşünce yapısıyla, savaş sonrası dünyasını kendi tarzlarında iyileştirmeye çalıştılar. İkilinin bir arada olduğu dönemde pasif ve aktif bir şekilde yer aldıkları eylemlerden belki de en çok konuşulanı; 1969 yılında Vietnam Savaşı’na olan tepkilerini dile getirmek için gerçekleştirdikleri Bed-Ins for Peace idi. Elli sene sonra ikilinin barış yatağı ve Ono’nun eserleri Yoko Ono: Growing Freedom sergisinde bir araya geldi.

Video sanatından illüstrasyonlara kadar farklı sanat dallarını barındıran serginin ilk bölümünde Yoko Ono’nun çalışmalarındaki hayal gücü temel alınıyor. Ono’nun ¨Bir kibrit yak ve sönene kadar izle¨ mottosu ile 1955 yılında gerçekleştirdiği Lighting Piece, 1966 yılında iyileşme ve iyileştirme metaforunu benimseyerek interaktif sanata ilham veren Mend Piece’in bir parçası olmanız mümkün. Bunun yanında Horizantal Memories (1997), Arising(2013) gibi çalışmalar da serginin bir parçası.

Söz konusu Yoko Ono olduğunda John Lennon’sız bir sergi düşünülemez. Serginin ikinci bölümünde Ono ve Lennon’un dünyaya yaymak istedikleri hümanist düşünce yapısına paralel giden sanat çalışmaları yer alıyor. 1968 yılında Acorn adını verdikleri çalışma ile dünya barışı adına Coventry Cathedral’a diktikleri meşe palamutlarına ait görseller, Bed-Ins for Peace çalışmalarına ait videolar serginin ikinci bölümünde yerini alıyor. Sanat, yaşam, tarihi olaylar ve fikirlerin harmanı olan Yoko Ono: Growing Freedom sergisi Montréal’deki Foundation for Contemporary Art’da 15 Eylül’e kadar ziyaret etmeniz mümkün.