ULTIMATE BESPOKE

  • 205 SHARES

2013’de bir jet ve yat koleksiyoneri Rolls Royce’un kapısından içeri birkaç hayaliyle birlikte girer… Çabuk tüketilen bir kitabın başlangıç cümlesi gibi oldu, fakat hikayenin altında bespoke bir şaheser yatıyor.

Adı saklı tutulan, özel jetler ve mega yatlar konusunda danışmanlık veren, aynı zamanda onların koleksiyonerliğini de yapan bir otomobil meraklısı uzun zaman önce 1920’lerdeki Rolls Royce’lardan esinle yaratılacak bir model için tarihi üreticiye başvurdu. Como Gölündeki Villa d’Este’de kısa süre önce tanıtılan Sweptail’in küçük hikayesi böyle, ancak otomobil bunun çok ötesinde bir yapıya sahip. Markanın tasarım bölümünün başında olan Giles Taylor’a göre Sweptail otomotiv dünyasındaki bespoke kültürünün geldiği son noktayı işaret ediyor ve araç sadece sahibine özel olmasıyla da ayrı bir önem teşkil ediyor.

Sweptail iki kişilik bir coupe, Rolls Royce’un cam tavanı otomobili 1920’lerden ilham alınarak yaratılmasına rağmen oldukça fütüristik gösteriyor. Bu durum ayrıca sürücüye ferah bir görüş alanı da sunuyor. Adından da anlaşılacağı üzere Sweptail’in akışkan bir duruşu var, daha çok uzay çağındaki Amerikan otomobillerinde gördüğümüz streamline çizgisinden esintilere sahip. 1920’ler ve 1960’ları birleştirip bir 21. yüzyıl otomobili yaratmak tabii ki sadece otomotiv endüstrisinden faydalanarak gerçekleştirilebilecek bir proje değil, bu sebeple Rolls Royce farklı alanlardan da Sweptail’in tasarımı konusunda fikirler almış. Aracın sahibinin ilgi alanlarından kaynaklı mıdır bilinmez yeni Rolls Royce’un üzerinde benzerlerine yat ve uçaklarda rastladığımız bileşenler var. Özellikle tavan bölümünün arkaya doğru uzayan kısmı sürat teknelerini anımsatırken iç bölümde de tekne koltukları ahşap detaylara kadar kurgulanmış. Ön taraf Phantom’un izdüşümü gibi görünürken aracın ızgarası da vintage otomobillere gönderme yapması için alüminyum olarak kurgulanmış. Rolls Royce otomobilin tıpkı bir terzi edasıyla hazırlandığını, sahibinin istekleri ve markanın tavsiyeleriyle şekillendiği belirtiyor; bu noktada Sweptail’in fiyatını da gizli tutuyor. Yaklaşık 12.800.000-13.000.000 Dolar arasında bir değeri olduğunu söylemekle yetiniyor.

/>