50 YIL İÇİN 50 OBJE

  • 280 SHARES

Sir Paul Smith, adını taşıyan markasının 50. yılı şerefine kreatifliğini tetikleyen 50 objeyi Phaidon yayınlarından yeni bir kitapta paylaşıyor.

Üstte görmüş olduğunuz kitap Paul Smith’in kariyerinin 50. yılına adanmış klasik bir monograf değil. Daha ziyade tasarımcının nev-i şahsına münhasır markasını 50 yıl boyunca aynı çizgide sürdürürken, ona ilham olan objelerin listesi ve bu objelerin hikayeleri olarak özetlenebilir. 264 sayfalık kitap, Paul Smith’in kaleminden hissiyatı taşısa da, kitabın editörlüğünü tasarım ve lifestyle danışmanlığı veren Tony Chambers üstleniyor.

Smith, 50 yıllık markasının ilham kaynaklarını kendisi için ayrı bir yeri olan 50 objeye indirgerken, hepsinin hikayesini İngilizlere özgü espri anlayışı ile zenginleştiriyor. Örnekler arasında: Dieter Rams tasarımı bir radyo, Mario Bellini tasarımı Cab chair ve mumyalanmış bir tabak spagetti bulunuyor. Bu objelerin direkt yansımaları içinse, markanın farklı yıllara ait defile görselleri, backstage ve lookbook fotoğrafları seçkiye dahil ediliyor. Yarım yüzyıl boyunca kreatif olabilmeyi korumayı okumak isteyenler için içeriğin enteresan olacağını düşünüyoruz.