İTALYA’NIN KRİZ MASASI

  • 84 SHARES

Yaşanan pandemi krizi önde gelen markaların yardım projeleri ile bir şekilde hafifletilmeye çalışılıyor. Valentino, Balmain, Pal Zileri ve Mayhoola şimdiden İtalya adına bir adım attı bile.

Pandemik kriz, güncel olarak 147 ülkeye sıçramış durumda. WHO’nun 25 Mart’taki raporuna göre, dünya çapında COVID- 19 testinden pozitif sonuç alan kişi sayısı 414.179. Vaka ve can kayıplarının günden güne hatta saatler içerisinde değişiklik göstermesi bu virüsün yayılma hızının bir kanıtı. Şubat ayı itibarıyla Avrupa kıtasında görülmeye başlayan COVID 19’dan şüphesiz ki en çok etkilenen ülkelerin başında İtalya geliyor. Sokağa çıkma yasağıyla birlikte evlerinin balkonlarından şarkılar söyleyerek motivasyon sağlamaya çalışan İtalya’nın gün içerisindeki vaka sayıları üç haneli rakamlara ulaşıyor. Zira böylesine geniş çaplı bir salgına hazırlıksız yakalanan dünyanın tartıştığı bir diğer konu ise sağlık ekipmanlarının yetersizliği. Dünyada kısa vadede binlerce vaka ile tek başına mücadele edebilecek potansiyele sahip bir ekonomi düzeni olmadığından farklı başlıklar altında ülkeler birbirlerine yardım etmeye başladı.

Yardımlaşmanın bir diğer versiyonu da dünyanın önde gelen markalarının kendi ülkelerinden başlayarak yürüttükleri yardım projeleri oluyor. İtalya genelinde verebileceğimiz örneklerin başında Valentino, Balmain ve Pal Zileri’nin desteklediği iki ana proje geliyor. Ülkenin salgından en fazla etkilenen şehirlerden biri Milano. Artan vaka sayıları ve yetersiz kalan hastaneler, sağlık çalışanları ve ekipmanları ile yoğun bir şekilde tedavi sürecini tamamlamaya çalışan Sacco Hastanesi’ndeki Yoğun Bakım Tedavi Birimi’ne Mayhoola aracılığıyla gereken destek sağlanıyor. Bağışlanacak olan basınçlı havalandırma tesisatı sayesinde sağlık personeli kendini bir nebze koruyarak vakalara daha güvenli bir şekilde müdahale edebilecek. Böylece 1 milyon euro değerindeki bağış sayesinde, vakalarla temas halinde bulunan sağlık çalışanları için daha güvenli bir ortam sağlanacak. Markaların desteklediği bir diğer proje ise, yatırım kuruluşu olan Mayhoola’nın İtalya’da gerçekleşen acil durum senaryolarının yönetimi ve süreciyle ilgilenen Protezione Civile Italiana organına yaptığı 1 milyon euro’luk bağış. İtalya’nın yanı sıra Fransa’daki markalar da kendi ülkeleri için yardım girişimlerinde bulunuyor. Geçtiğimiz hafta LVMH’ın parfüm ve kozmetik markalarının üretim hatlarına eklenen hijyenik jellerin sağlık otoritelerine ücretsiz olarak dağıtılacağı da verebileceğimiz bir diğer örnek.