MB&F’İN ESTETİK İLLÜZYONU

  • 110 SHARES

Legacy Machine Split Escapement, kendinden önce olup bitenleri özetleyen bir model. Ancak bu, tasarımın nostaljik bir eser olduğu anlamına gelmiyor. Alışılmışın dışındaki modelin derin bir analizi, MB&F meraklılarına takdimimizdir.

2012’de LM1, bizi koleksiyonun imza niteliğindeki dayanak noktası olan, kavisli balans köprüsüyle zarifçe kadran üzerine asılmış bir balans çarkıyla tanıştırdı ve sonrasında da o yılki Grand Prix d’Horlogerie Genève’de hem akranlarından hem de saat severlerden ödüller aldı. O dönemden bu yana da koleksiyon, bizi çift balans çarkları, çift zaman dilimleri ve tabii Stephen McDonnell tarafından tasarlanan, tamamen yeni perpetual takvimi LM Perpetual ile tanıştırdı.

Geçtiğimiz Nisan ayında MB&F, LM1 Final Edition’ın piyasaya sürüleceğini açıkladı ve bu duyurusuyla sadece LM1’in artık üretilmeyeceğini haber vermekle kalmadı. Aynı zamanda yeniliklerin yaklaşmakta olduğunun da ipuçlarını vermiş oldu.

Yeni MB&F ilk bakışta, kadran üzerinde asılı duran imza niteliğindeki balansıyla birlikte saat, tarih ve güç rezervine ayrılmış üç kadranı üzerinde sadece bazı faydalı unsurları oldukça net bir şekilde bir araya getiriyormuş gibi görünebilir.

Fakat LM Split Escapement adı, bir şeylerin yaklaşmakta olduğuna dair bir ipucu vermeli. Daha önceki tüm Legacy Machine’lerin asılı duran balansları -doğal olarak beklenebileceği ve herhangi bir manivela eşapman mekanizmasında olacağı gibi- palet çatal ile dişli çarka dokunacak kadar yakındı.

Fakat estetik ve illüzyon yaratmak amacıyla LM Split Escapement bu parçaları, tamamıyla mekanizmanın diğer tarafına, 11.78 mm uzağa taşıyarak kadranın altına gizliyor ve bu tasarım, horoloji açısından bambaşka bir noktayı işaret ediyor.

Mekanizma tasarımcıları, genellikle harici etkilerin mekanizmanın içine sızarak dengeyi etkilemelerini engellemek için mesafeyi minimize etmeye çalışırken, MB&F böylesine bir mesafenin kullanılmasını teşvik etmiş. Ve bu tasarım balans çarkının, itme hareketinin kaynağı hakkında hiçbir ipucu vermeksizin, gizemli bir şekilde saatte 18.000 salınım yapmasına imkan sağlamış.

Split Escapement, MB&F için yeni bir şey değil. İlk önce LM Perpetual’de kullanılmış fakat bu saatin sergilediği görsel şölen göz önünde bulundurulduğunda, Split Escapement ile ilgili bir detayı atlamış olabilirsiniz. MB&F, LM Split Escapement için bir kez daha McDonnell’ın yeteneklerine başvurmuş ve McDonnell da balans çarkı ile palet çatalını birbirlerine erişebilecekleri mesafeye getirmek için sıra dışı bir şekilde uzun olan ve mekanizmasının merkezinden geçen bir balans mili kullanmış.

Sürekli hareketin altında bu kadar uzun bir milin yer almasının etkilerini ortadan kaldırmak için milin iki ucuna da darbelere karşı dirençli sentetik taş yerleştirilmiş. Paleti taşıyan köprü ile dişli çark ise ince ayara imkan verecek şekilde ayrı ayrı sağlamlaştırılmış. Milin normalden fazla kütlesinin sebep olduğu ilave güç tüketimi ise 72 saatlik elverişli bir güç rezervi de sağlayan, paralel bağlanmış iki tulumbayla telafi edilmiş.

Bu modelde MB&F ayrıca LM101 Frost serilerinde kullanılan buzlu finisajına da bir kez daha başvurmuş. Fakat bu kez akıllıca hareket edip daha açık ve düzensiz bir doku tercih etmiş. 18 ve 19. yüzyıllarda kullanılan geleneksel buzlu finisaj, metal parçaların çıplak alev üzerinde ısıtıldıktan sonra konsantre nitrik asit banyosuna daldırılmasıyla elde ediliyordu. Tabii bu yöntemin modern sağlık ve güvenlik kurallarıyla çeliştiği muhakkak. Günümüzdeyse bu efektin ciddi yaralanmalara yol açma olasılığı oldukça düşük çünkü tel fırçaların kullanıldığı bir elde parlatma tekniği uygulanıyor.

Özellikler
MB&F LM Split Escapement
Fiyat: İstek üzerine
Materyal: 18 ayar beyaz altın
Kalibre: Elle kurmalı 2.5 Hz LM SE mekanizma
Kasa çapı: 44 mm
Güç rezervi: 72 saat
Su geçirmezlik: 30 m
QP kararı: MB&F, Legacy Machine koleksiyonuna özgü garip makineler hissini zarif bir şekilde yumuşatarak bu modeli bir adım ileriye taşımış.